Zmiana definicji wyrobów nowatorskich?
Ministerstwo Finansów przekazało propozycję zmiany definicji wyrobów nowatorskich oraz informację o planowanym spotkaniu w celu uzgodnienia treści tej definicji.
Proponowana zmiana
W związku z coraz częściej pojawiającymi się na rynku nowymi beztytoniowymi wkładami do podgrzewaczy tytoniu, Ministerstwo Finansów rozważa zmianę definicji wyrobów nowatorskich w ustawie o podatku akcyzowym. Celem zmiany jest wyeliminowanie unikania opodatkowania podatkiem akcyzowym poprzez zastępowanie surowca tytoniowego różnego rodzaju mieszankami roślinnymi, np. ziołowymi, konopnymi. Wyroby te, często zawierające w swoim składzie nikotynę, w obecnym stanie prawnym nie są opodatkowane podatkiem akcyzowym.
Poniżej prezentujemy treść zmiany definicji wyrobów nowatorskich, a MF prosi o zgłaszanie ewentualnych uwag w formie pisemnej, wysyłając je na adres sekretariatu Departamentu Podatku Akcyzowego i Podatku od Gier (sekretariat.dag@mf.gov.pl) - w terminie do 8 marca 2024 r.
Proponowana zmiana dotyczy art. 2 ust. 1 pkt 36 lit. a ustawy o podatku akcyzowym:
„a) mieszaniną, w której składzie znajduje się tytoń, susz tytoniowy lub ich substytuty, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny,”.
Projektowana zmiana weszłaby w życie w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Zmiana wymagać będzie również rozwiązania przejściowego dla wyrobów znajdujących się na rynku w momencie wejścia w życie ustawy w taki sposób, aby przedsiębiorcy mogli przygotować się do nowego stanu prawnego. Proponowana treść przepisu przejściowego:
„Posiadacz wyrobów nowatorskich, o których mowa w art. … niniejszej ustawy, nieoznaczonych znakami akcyzy, wyprodukowanych na terytorium kraju, nabytych wewnątrzwspólnotowo lub importowanych, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, przeznaczonych do dalszej sprzedaży na terytorium kraju, jest obowiązany oznaczyć je legalizacyjnymi znakami akcyzy do 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy”.
Spotkanie
12 marca 2024 r. o godz. 10:00 w gmachu Ministerstwa Finansów (sala 4440A) odbędzie się spotkanie, na którym przedstawiona zostanie propozycja zmiany definicji wyrobów nowatorskich.
Jednocześnie, podmioty zainteresowane udziałem w spotkaniu, proszone są przez MF o dokonanie zgłoszenia, nie więcej niż dwóch przedstawicieli z jednej organizacji, pocztą elektroniczną na adres: sekretariat.dag@mf.gov.pl - w terminie do 8 marca 2024 r., zamieszczając tytuł „Zgłoszenie na spotkanie w sprawie zmiany definicji wyrobów nowatorskich”.
Spotkanie będzie miało wyłącznie charakter stacjonarny.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?