Zmiany dotyczące wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej

Celem ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2017 r., poz. 898) jest zmniejszenie kosztów funkcjonowania rad nadzorczych i zarządów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz uproszczenie i przyspieszenie procedur powoływania członków tych organów, a w efekcie usprawnienie ich pracy. Ustawa przewiduje zmniejszenie liczby członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej z 7 do 5 członków. 

Na czym polegają zmiany?

Ustawa wprowadza też zmianę sposobu określania składu rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej poprzez przyznanie uprawnienia do ich wyznaczania:

  • wojewodzie – 2 członków (w tym jednej osoby spośród przedstawicieli nauki lub organizacji pozarządowych), 
  • Zarządowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 
  • sejmikowi województwa (wiceprzewodniczący rady nadzorczej), 
  • ministrowi właściwemu do spraw środowiska (przewodniczący rady nadzorczej).

Ponadto ustawa określa, że minister właściwy do spraw środowiska ma być organem powołującym i odwołującym członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (dotąd byli oni powoływani i odwoływani przez sejmiki województw).

Porady prawne

Ustawa ogranicza także liczbę członków zarządów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej – mają one liczyć od 1 do 2 członków (obecnie od 2 do 5).

Przedmiotowa ustawa zawiera także przepisy przejściowe przewidujące m.in. wygaśnięcie z dniem jej wejścia w życie mandatów dotychczasowych członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz wprowadzające terminy, w których nastąpi wyznaczenie członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej – zgodnie z nowymi zasadami – ma to nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie przedmiotowej ustawy. 

Od kiedy nowe przepisy będą obowiązywały?

Ustawa wejdzie w życie 24 maja 2017 r.

Przepisy przejściowe określają także terminy wyznaczania i powołania po raz pierwszy, zgodnie z nowymi zasadami, członków zarządów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także termin wygaśnięcia mandatów dotychczasowych członków zarządów.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika