Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Samochody będą miały blokady antyalkoholowe, a każdy kierowca kupi kamizelkę odblaskową. Zobacz 103 pomysły na bezpieczne drogi.

Listę przygotowali europosłowie. Propozycje zostały poparte przez Parlament Europejski. Autorzy dokumentu chcą, by wszystkie państwa członkowskie wprowadziły szereg zmian, które wpłyną na zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków.

Aby uświadomić nam wagę sprawy podkreślają, że rocznie na europejskich drogach ginie około 35 tys. osób. Odpowiada to katastrofie około 250 średniej wielkości samolotów z kompletem pasażerów na pokładzie.

Europosłowie chcą, by liczba ta zmniejszyła się o połowę do roku 2020. Co proponują? Pomysłów jest wiele. Na liście znajdujemy zalecenia oraz zmiany, które miałyby zostać przyjęte obowiązkowo. Oto najciekawsza dziesiątka.

Jak europosłowie chcą zmienić życie kierowców?


1.

30 km/h – tyle ma wynosić maksymalna prędkość w obszarze mieszkaniowym oraz na wszystkich drogach jednopasmowych na obszarach miejskich, które nie posiadają wydzielonego pasa dla rowerzystów.

2.

W każdym nowym samochodzie pasażerskim i dostawczym będzie obowiązkowa blokada antyalkoholowa. Zostanie zamontowana też w aucie osoby, która chociaż raz była skazana za jazdę pod wpływem alkoholu.


3.

Prawo jazdy nie będzie wydawane od razu po zdanym egzaminie. Świeży kierowca musiałby przejść dodatkowe szkolenie praktyczne.

4.

W całej UE będzie jedno, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi.


5.

Kamizelka odblaskowa będzie obowiązkiem w każdym aucie. Nie jedna – obowiązek posiadania kamizelki ma dotyczyć wszystkich pasażerów.

6.

Na niektórych odcinkach autostrad, uznanych za szczególnie niebezpieczne, ciężarówki będą miały zakaz wyprzedzania.


7.

Każdy kierowca będzie musiał przechodzić co 10 lat obowiązkowy kurs, który będzie utrwalał wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

8.

Na terenie UE będzie całkowity zakaz wysyłania SMS-ów, e-maili czy przeglądania internetu przez kierowcę, który prowadzi auto.9.

GPS nie ostrzeże już kierowcy przed możliwą kontrolą drogową. Na terenie UE zakazane będzie produkowanie, import i dystrybucja systemów ostrzegających kierowców przed kontrolami drogowymi (np. urządzeń ostrzegających przed radarami, laserowych urządzeń zakłócających lub systemów nawigacji z automatyczną zapowiedzią kontroli drogowej).

10.

Na drogach pojawi się więcej fotoradarów, które mają identyfikować i karać motocyklistów za przekroczenie prędkości.

.

Do niektórych propozycji Parlamentu Europejskiego odnieśli się krajowi politycy. Podczas przedwyborczej debaty na temat bezpieczeństwa drogowego przedstawiciele pięciu partii parlamentarnych (PiS, PJN, SLD, PSL, PO) byli przeciwko ograniczeniom prędkości w miastach do 30km/h.

Większość polityków poparła natomiast zalecenia PE dotyczące wprowadzenia obowiązku instalowania obowiązkowych blokad antyalkoholowych w nowych autach. Przypominamy, że takie urządzenia automatycznie wykrywają podwyższoną zawartość alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu i np. blokują zapłon.

KAŻDY KIEROWCA NA OKRESOWE BADANIA, NOWE PYTANIA DLA KANDYATÓW NA PRAWO JAZDY
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE

Psycholog i okulista dla każdego?

Na długiej liście europosłów pojawiła się również propozycja wysłania kierowców na obowiązkowe badania. Parlament Europejski domaga się wprowadzenia badania wzroku dla wszystkich kierowców posiadających prawo jazdy kategorii A i B co 10 lat, zaś dla kierowców w wieku powyżej 65 lat co 5 lat.

Dodatkowo każde państwo ma wprowadzić obowiązkowe badania, które potwierdzą zdolności fizyczne, umysłowe i psychologiczne do dalszego prowadzenia auta. Kto byłby wysyłany do psychologa czy okulisty? Na razie nie wiadomo. Europosłowie piszą, że kierowcy w pewnym wieku. W tabeli poniżej prezentujemy kolejną dziesiątkę najciekawszych pomysłów.

Pomysły europosłów na bezpieczne drogi


1.

Test na prawo jazdy zostanie uzupełniony o nową kategorię pytań. Będą one dotyczyć wiedzy na temat opon, a także podstawowych zasad konserwacji samochodu.

2.

W każdym kraju UE będzie aktualizowana na bieżąco mapa „czarnych punktów”. Kierowca zostanie poinformowany o zbliżaniu się do takiego miejsca przez system GPS.


3.

Wszystkie nowe samochody będą miały na standardowym wyposażeniu system przypominania o zapięciu pasów na przednich i tylnych siedzeniach (przy pomocy sygnałów dźwiękowych i wizualnych).

4.

Podczas kontroli drogowych funkcjonariusze mają zwracać uwagę na stan opon. Powstaną ogólne, europejskie standardy dotyczące głębokości bieżnika.

5.

Każdy nowy motocykl ma być wyposażony w system ABS.

6.

Nowe ciężarówki mają posiadać specjalne lusterka wsteczne, kamery i monitory lub inne urządzenia techniczne eliminujące martwe pole, tak aby zapobiec w szczególności wypadkom z udziałem rowerzystów i pieszych znajdujących się w martwym polu widzenia kierowcy.


7.

Przy każdym przejeździe kolejowym ma być szlaban na całą szerokość drogi. Ponadto europosłowie zalecają, by nowo budowane przejazdy były wielopoziomowe.

8.

Dzieci już w szkole mają poznawać zasady ruchu drogowego oraz uczyć się znaków drogowych.


9.

Będzie więcej punktów karnych za najbardziej niebezpieczne wykroczenia." Chodzi np. o przekroczenie prędkości.

10.

Linie krawędziowe nowych dróg i tych remontowanych powinny być „wibracyjne”. Stosuje się takie np. na autostradach. Kierowca najeżdżając na nią słyszy dźwięk i czuje wibrację auta.

.

W swojej rezolucji europosłowie zalecają też harmonizację przepisów i znaków drogowych i zasad przeprowadzania kontroli technicznych pojazdów. Pojawiło się w niej też sporo zaleceń, które mają ułatwić życie pieszym i rowerzystom. Chcesz zapoznać się z wszystkimi pomysłami? Prezentujemy je w poniższym pliku.

103 POMYSŁY NA BEZPIECZNE DROGI. CO PROPONUJĄ EUROPOSŁOWIE?

Przypominamy, że przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja nie stanowi aktu prawnego, który zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia zmian. Jest jednak dokumentem pokazującym kierunki oczekiwanych zmian. Propozycje mogą przerodzić się w dyrektywy, które Polska będzie musiał implementować.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (23)

bodzio

11.6.2012 17:20:23

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Powinni wprowadzić licencję na Europosła z obowiązkowymi badaniami sprawność psychicznej i fizycznej.Starych ramoli co nie potrafią zrobić 20 pompek eliminować,ponieważ mózg nie dostarcza impulsów do mięśni. Prędkość pieszego europosła nie może przekraczać 3km/h w kamizelce kuloodporno-odblaskowej obowiązkowo wyposażony w lusterko wsteczne,żeby widział jak ominąć nadjeżdzającego rowerzyste z tyłu o prędkości 30km/h. Unia europejska przez takich euroosłów ROZLECI się prędzej niż myślicie.

qwer

9.10.2011 17:38:44

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Kamizelki odblaskowe dla pasażerów sa konieczne wtedy gdy auto bedzie miało wypadek... Pasażerowie wtedy zakładają kamizelki odblaskowe i ratownicy łatwiej ich znajda w pogniecionej kupie złomu! Czujnik blokujacy silnik gdy w kabinie czuc alkohol jest też potrzebny... Ja na przykład nie lubie wozić pijanej tesciowej bo tak mamrocze że jestem cała droge wkur...ny więc bede mógł jej już nie wozić.

Janusz Bartkiewic

8.10.2011 12:57:25

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Najlepszy pomysł, wymagający natychmiastowego wdrożenia, to powrót do zasady, że przed samochodem biegnie facet z chorągiewka w celu ostrzegania ludności pieszej. A ja zgłaszam dodatkowo i za darmo nowy pomysł: wprowadzić zakaz produkcji silników umożliwiających rozwijanie prędkości powyżej tych nieszczęsnych 30km/h. I po problemie. Ponieważ kierowca i pasażerowie, siedzący w kamizelkach wewnątrz samochodu są na zewnątrz mało widoczni, proponuje zmianę; w kamizelki odblaskowe należy ubierać same samochody.

rodzic wkuty na p

7.10.2011 15:34:48

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Zdumiewa mnie uprzywilejowywanie rowerów w ruchu drogowym. Przecież zderzenie pieszego z szybko jadącym rowerzystą jest również bardzo niebezpieczne! Denerwują mnie szczególnie rowerzyści we wszystkich parkach i terenach rekreacyjnych. Zróbmy ograniczenie prędkości do 5 km/h - wtedy przynajmniej nie będzie wątpliwości, że nie ma sensu uruchamiać samochodu, ale będę mógł chociaż swobodnie iść nad jezioro! Do pracy i tak nie dotrę, bo mieszkam 40 km od siedziby firmy

Wojtuś

5.10.2011 23:39:18

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

No i jeszcze żeby Klechy mandaty zbierali, to by się bardzuchno cieszyli !

krzysiek

5.10.2011 21:52:20

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

A o kaskach zapomnieli, bo taka koncepcja była tych naszych mędrców

dr Baca

5.10.2011 21:49:41

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

powinni uchwalic dla siebie obowiazkowe badania psychiatryczne raz na kwartał

andrzej

5.10.2011 21:34:12

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Wiecej trupow bedzie jesli te 30 km/godz spowoduje jeszcze wieksze natezenia ruchu /wiecej aut na drodze/ i dluzszy czas przejazdu z punktu do punktu bo wieksze bedzie stezenie szkodliwych czynnikow i wiecej chorych z tego powodu Eurooslom siana dac moze zajma sie zeby wiecej "grecji" nam nie wyroslo

Rychu

5.10.2011 20:46:7

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Co za głupole. Po prostu euro-reżym i socjalizm :) Nowa prawica zrobi z tym porządek!

Wojtuś

5.10.2011 20:29:57

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Powiem tak !! Sami Panowie jesteście sobie winni, to wy tych ludzi wybraliście ! ja nie , bo ja Nie chodzę na głosowania od 30 lat. Za to teraz macie!!! Jest takie powiedzenie , Nie daj Bug świni róg bo będzie ludzi bodła! Pozdrawiam

zniesmaczony

5.10.2011 19:58:24

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Idiotyczne pomysły !!! Powiem krótko ktoś kto to wymyślił nie ma bladego pojęcia o tym co pisze i wymyśla. Jestem za tym aby karać europarlamentarzystów za głupie pomysły. Mówię Unii Europejskiej NIE

ss

5.10.2011 18:22:31

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

zajmijcie się lepiej tematem grecji

krakus

5.10.2011 17:39:12

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Wymyślił znów polski eurodeputowany podobnie jak usuwanie jaskółek z Polskich zagród Jednym słowem stek BZDUR. Panowie eurodeputowani jeżeli tak bardzo się nudzicie w europarlamencie to zrzeknijcie się mandatów na wasze miejsce czekają myślący POLACY

homosapiens

5.10.2011 17:8:55

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Teraz wiem na co idą moje podatki. Zalecam badanie EUROPOSŁÓW przez psychiatrę przynajmniej 2 razy w tygodniu na ich koszt.

absurd

5.10.2011 16:40:3

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Ale jaja. Kiedyś przed automobilem w niektórych krajach musiał isć specjalny człowiek który ostrzegał wszystkich przed nadjeżdżającym automobilem. Wtedy takie auto miało by zagwarantowana prędkość pieszego. Jest jeszcze inna możliwość , badania psychiatryczne dla kandydatów na europosłów. Po tym co zaproponowali , to wymóg takich badań jest bardziej oczywisty niż wymóg prawa jazdy dal kierowców. Wszak poseł nawet euro ale idiota czy kretyn jest o wiele większym zagrożeniem niż jakikolwiek kierowca.

moniu

5.10.2011 15:56:36

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Przeczytałem wszystkie 103 punkty, ulżyło mi - nie będzie zakazu jeżdżenia na czczo ;-P

jurekW

5.10.2011 15:38:39

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

To już lepiej zrobić do 15 km i walcem lub pługiem śnieżnym ! Ludzie nie dajmy się zwariować !? Pozdrawiam -Jurek Wszędobylski

KIEROWCA

5.10.2011 14:36:27

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Przypominamy, że takie urządzenia automatycznie wykrywają podwyższoną zawartość alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu i np. blokują zapłon.ALE CZY TO MA BYĆ TYLKO DO DMUCHANIA PRZEZ KIEROWCĘ DO ALKOMATU BO JAK TU NAPISANE ,ZE W WYDYCHANYM POWIETRZU TO NP.KIEROWCA JEST TRZEŹWY A RESZTA PASAŻERÓW PIJANA TO CO W TEDY Z WYDYCHANYM POWIETRZEM ???????

asdf

5.10.2011 13:56:48

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Hehehe Wiedzę, że Money.pl / autor artykułu ma szybką reakcję, bo i tytuł zminiony i błąd w treści poprawiony. Chociaż, z tego co widzę po powyższych komentarzach i tak co złego narobił to jego...

asdf

5.10.2011 12:44:1

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w terenie zabudowanym

Panie Dariuszu Madejski, autorze niniejszego artykułu. Wydaje mi się, że napisany przez Pana artykuł, zwłaszcza w kontekście jego tytułu jest sposobem szukania taniej sensacji i pisania artykułu aby jak najwięcej osób go przeczytało, a nie przekazać im rzetelną informację. W rezolucji PE przy propozycji ograniczenia prędkości nie ma ani słowa o terenie zabudowanym!!!! Domniemuję, że nawet dobrze nie przeczytał Pan rezolucji (jeśli w ogóle). Jest tam informacja tylko o terenie mieszkaniowym, co zwłaszcza w sytuacji, gdy w innych miejscach rezolucji jest użyte określenie teren zabudowany, daje podstawy domniemywać, że chodzi tutaj raczej o tereny mieszkaniowe, czyli tereny wewnętrzne wspólnot, spółdzielni etc. (gdzie już teraz często są ograniczenia do 30-20 km/h). Interpretacją tę potwierdzają wypowiedzi EKSPERTÓW od ruchu drogowego. Zatem moja mała prośbą do Pana Dariusza aby na drugi raz sumienniej / rzetelniej pisać artykułu, a do Money.pl aby starało się weryfikować to co jest publikowane na jego łamach, bo to nie pierwszy raz, gdy publikowana informacje rozmija się z prawdą (co czyni serwis niegodnym uwagi i zaufania)? Pozdrowienia

poolcan

5.10.2011 11:58:38

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w terenie zabudowanym

30 km na godzinę do pracy? Chcą nam zabrać jeszcze więcej czasu . Wyścig szczurów 30km na godzinę? Kamizelki? ktoś już wygrał przetarg na produkcję? Panowie obwatele europy. Najwyższy czas szykować się do powstania ... I to bardzo krwawego.. Nie dajmy się zwariować.. Pieprzona dekadencka Europa chce nowego kolonializmu!!!

kierowca

5.10.2011 11:51:50

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w terenie zabudowanym

Popieram blokady antyalkoholowe. Najgorsze co może być na drodze, to "zabójca po piwku". Powinni coś w końcu zrobić również z motocyklistami. Przecież oni nagminnie łamią prawo, wciskają się między auta i wyprzedzają z lewej strony nawet na skrzyżowaniach. Czy szanowna POLICJA tego nie widzi? Czy tylko udaje?

Małgorzata

5.10.2011 8:44:2

Re: Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w terenie zabudowanym

Ja proponuję,żeby wszystkim europosłom uciąć 30%pensji i przeznaczyć te pieniążki na załatanie dziury budzetoej i budowę dróg,wprowadzić limit kilometrów na służbowy samochód oraz limit na rozmowy telefoniczne.

Pokaż wszystkie komentarze (23)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY