Zmiany w prawie o środkach przymusu bezpośredniego

Rada Ministrów przyjęła przygotowany we współpracy z MSW projekt ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Projekt przeszedł konsultacje i bez uwag przekazany był na Radę Ministrów.

Nowa ustawa jest właściwie wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Orzekł on, że stosowanie środków przymusu bezpośredniego przez służby, powinno być uregulowane ustawowo. Aktualnie kwestie te opisane są szczegółowo m.in. w rozporządzeniach wykonawczych poszczególnych formacji.

Przyjęto jako zasadę, że służby będą mogły użyć danego środka przymusu bezpośredniego, adekwatnie do stopnia zagrożenia - kierując się wyborem środka o realnie najmniejszej dolegliwości.

Zaproponowano także rozszerzenie uprawnień do stosowania tzw. paralizatorów o nowe formacje. Zgodnie z projektem ustawy mogliby z nich korzystać także funkcjonariusze: ABW, BOR, Straży Ochrony Kolei oraz strażnicy: Państwowej Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej, Straży Leśnej i Straży Marszałkowskiej.

Natomiast funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy dotąd mogli posłużyć się paralizatorem jako środkiem przymusu bezpośredniego, zrezygnowali z takiej możliwości. Po zmianach, ci funkcjonariusze spośród katalogu różnych środków przymusu bezpośredniego będą mogli posłużyć się m.in. kajdankami, kaftanem bezpieczeństwa czy użyć wobec osadzonego siły fizycznej.

Porady prawne

Projekt ustawy zakłada m.in., że nie wolno używać środków przymusu bezpośredniego, z wyjątkiem siły fizycznej w postaci technik obezwładniających, wobec kobiet o widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat lub ograniczoną sprawność ruchową. Wobec tych osób będzie można użyć innych środków przymusu bezpośredniego w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia uprawnionego bądź innej osoby. Jednak zawsze przy ich wyborze trzeba uwzględnić stan osoby, wobec której mają zostać użyte.

Wobec kobiet o widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat lub ograniczoną sprawność ruchową nie będzie można również użyć broni palnej. Wyjątkiem będzie tylko sytuacja, w której konieczne będzie odparcie bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie lub zdrowie funkcjonariusza lub innej osoby.

Ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej powinna wejść w życie 5 czerwca 2013 r.


Źródło: msw.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • @ 2015-03-01 14:26:24

    Władza się boi panicznie społeczeństwa i wytacza armaty do polowania na wróbelki.Podobno ten kraj miłością władzy do ludzi się kieruje w szczególności do dewiantów.Tak zawsze Tusku mówiło i co? Teraz immunitet w brukselce trzeba załatwiać,bo ludzie rozszarpią w kraju.Wiosną na drzewach zamiast liści mogą wisieć POstkomuniści.

  • ACAPONE 2015-02-28 17:20:58

    A MOZE BY TAJ WYPOSAZYC PODLEGLE SLUZBY W MACZUGI? BYLOBY TANIEJ I SUTECZNIEJ...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika