Zmiany w przepisach dotyczących gier i loterii

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o grach hazardowych ma ułatwić organizacjom pożytku publicznego przeprowadzanie loterii fantowych i fantowych gier bingo.

Dotychczas organizacja fantowych loterii i bingo, w których wartość wygranych przekraczała tzw. kwotę bazową, czyli ok. 3.650 zł, wymagała zgody Izby Celnej, z którą wiązała się skomplikowana procedura i koszty. Nowe przepisy podwyższają do 15-krotności kwoty bazowej wartość nagród, po przekroczeniu której organizacja fantowych loterii lub bingo będzie mogła się odbyć wyłącznie za zgodą Izby Celnej.

Oznacza to, że organizacja pożytku publicznego będzie mogła przeprowadzić loterię fantową czy fantową grę bingo bez zezwolenia, jeżeli wartość puli nagród nie będzie wyższa niż ok. 55 tys. zł. W takim przypadku wystarczające będzie zgłoszenie loterii naczelnikowi właściwego urzędu celnego nie później niż 30 dni przed jej rozpoczęciem.

Jednocześnie w ciągu roku kalendarzowego łączna wartość nagród w puli fantowych loterii i bingo zorganizowanych na podstawie zgłoszenia nie będzie mogła przekroczyć 30-krotności kwoty bazowej, tj. ok. 110 tys. zł.

Ponadto, nowelizacja przewiduje, że osoby, które brały udział w nielegalnych lub niewłaściwie zorganizowanych loteriach fantowych, promocyjnych i audiotekstowych oraz fantowych grach bingo, nie będą karane. Teraz ustawa będzie przedmiotem prac Senatu.

(sejm.gov.pl, PZ)

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: