Zmiany w przepisach. Ślub w plenerze kosztować będzie 1000 zł

Prowadzenie elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC oraz możliwość wzięcia ślubu poza urzędem - przewiduje przyjęta przez Sejm ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, która obowiązywać będzie od marca 2015 roku.

Liberalizację przepisów dotyczących ślubów czy nadawania imion przewiduje nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Pochodząca z 1986 r. ustawa także umożliwia zawarcie ślubu poza jednym z ponad 2,2 tys. urzędów w kraju, ale muszą być ku temu uzasadnione powody tj. szczególne przypadki - jak pobyt w szpitalu czy więzieniu. Teraz będzie to możliwe w każdym przypadku, ale trzeba będzie za to dodatkowo zapłacić 1000 złotych.

Opłata ta będzie stanowiła dochód gminy na pokrycie kosztów organizacyjnych przyjęcia przez kierownika USC oświadczeń o zawarciu małżeństwa poza USC. Ale ślub nie będzie mógł się odbyć poza Urzędem Stanu Cywilnego, jeśli miejsce nie zagwarantuje zachowania powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Ponadto nowe prawo wprowadza możliwość nadawanie dzieciom imion obcych, co jest szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych i imigrantów, uzyskujących obywatelstwo polskie. Nadal nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych.

Źródło: Sejm.gov.pl