Znieczulenie przy porodzie tylko w uzasadnionych przypadkach
Poród powinien odbywać się w sposób jak najbardziej naturalny. Na życzenie kobiety dziecko przyjdzie na świat w domu. Ingerencja w naturalny proces porodu - jak cesarskie cięcie czy znieczulenie farmakologiczne - musi być uzasadnione.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu opieki okołoporodowej trafił do konsultacji społecznych. Termin zgłaszania uwag upływa w dniu 23 lutego 2010 roku.
- Celem opieki medycznej w okresie okołoporodowym jest osiągnięcie dobrego stanu zdrowia matki i dziecka, przy możliwie jak najniższym poziomie interwencji medycznej, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa - czytamy w projekcie.
Ograniczenie interwencji medycznej do minimum oznacza zastosowanie cesarskiego cięcia, nacięcia krocza, stymulacji czynności skurczowych czy podania rodzącej znieczulenia jedynie w przypadku medycznie uzasadnionej przesłanki.
Poród w domu i w szpitalu
Lekarze i pielęgniarki zajmujący się kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu zostaną zobowiązani do przestrzegania praw pacjenta. Kobieta będzie mogła współdecydować w sprawach dotyczących opieki oraz w zakresie podejmowanych działań i stosowanych procedur medycznych.
Ponadto pacjentka sama zadecyduje o miejscu porodu, który może odbyć się w warunkach szpitalnych lub w domu. Wybór porodu poza szpitalem nie oznacza, że pacjentka zostanie pozbawiona opieki medycznej przez osoby do tego uprawnione.
Każda ciężarna powinna otrzymać wyczerpującą informację - obejmującą wskazania i przeciwwskazania - dotyczącą wybranego miejsca porodu.
- Kobietę należy poinformować, że zaleca się prowadzenie porodu w warunkach szpitalnych, z zagwarantowanym dostępem do wydzielonej dla cięć cesarskich sali operacyjnej, gdyż w sytuacji wystąpienia jakichkolwiek powikłań, zarówno u matki, jak i u płodu, możliwe jest natychmiastowe podjęcie interwencji medycznych, adekwatne do zaistniałej sytuacji położniczej - czytamy w rozporządzeniu.
Uprzejmość przede wszystkim
Kobieta rodząca musi być traktowana z szacunkiem oraz mieć zapewniony świadomy udział w podejmowaniu decyzji związanych z porodem. Personel medyczny powinien jednocześnie zadbać o „odpowiednią atmosferę" i dążyć do nawiązania dobrego kontaktu z pacjentką.
Według wytycznych resortu zdrowia opiekuni i lekarze powinni przedstawić się, prezentować spokojną i wzbudzającą zaufanie postawę, szanować prywatność i poczucie intymności pacjentki, przedyskutować razem plan porodu oraz omówić z nią sposoby radzenia sobie z bólem. Ponadto na wykonanie wszelkich zabiegów i badań trzeba każdorazowo uzyskać zgodę rodzącej.
W trakcie porodu należy zachęcać kobietę do aktywności i pomagać jej w znajdowaniu optymalnych dla niej pozycji. Pacjentka musi mieć również zapewnioną możliwość spożywania płynów podczas aktywnej fazy porodu.
Nowe przepisy opracowano z uwzględnieniem wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ze szczególnym uwzględnieniem praw pacjenta. Głównym celem projektu jest poprawa jakości opieki okołoporodowej w Polsce, ograniczenie nadmiernej medykalizacji porodu fizjologicznego oraz zwiększanie satysfakcji pacjentek z opieki.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?