Kiedy FGŚP ma obowiązek wypłacić świadczenia - opinia prawna
Stan faktyczny
Przez 14 miesięcy byłem zatrudniony w NZOZ jako lekarz. Po pewnym czasie zorientowałem się, że pracodawca nie odprowadza za mnie składek do ZUSU. Nie reagował na moje interwencje. Odszedłem z nieuczciwej firmy nie uzyskując premii za 2 ostatnie miesiące. Okazało się, że sprawa jest o wiele poważniejsza. Nie odprowadzał składek zusowskich za wszystkich pracowników i nie wypłacił pensji. Byłem wzywany do ZUSU, a także przesłuchiwany w tej sprawie przez policję(wniosek do prokuratury złożył prawdopodobnie ZUS). Złożyłem wniosek do Sądu Pracy. Po trzech miesiącach sąd na rozprawie przyznał mi odszkodowanie za niewypłacone premie i nieodprowadzane przez 14 mieś. składki do ZUSU. Pracodawca nie wypłacił tej kwoty-zaprzestał prowadzenia działalności, opuścił trzy prowadzone przez niego przychodnie zostawiając pracujących tam jeszcze pracowników. Nie ma z nim żadnego kontaktu. Miesiąc temu złożyłem wniosek do komornika. Niestety ale komornik umorzył postępowanie w trybie artykułu 824 &1 pkt 3 kpc-cytuję uzasadnienie: na rachunku bankowym dłużnika brak jest środków na realizację zadłużenia a na w/w rachunku jest zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej, egzekucja jest bezskuteczna, dłużnik posiada zadłużenia na rzecz innych wierzycieli, których nie spłaca-koniec cytatu. Wiem, że zadłużenia takie obsługuje Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Trzy dni temu złożyłem taki wniosek do funduszu. I znów zaskoczenie. Twierdzą, że premie mi się nie należały a fundusz nie obsługuje nieodprowadzonych przez pracodawcę składek do ZUSU. Czy to prawda? Ja uzyskałem bezpłatną poradę prawną przez internet, z której wynika, że FGŚP zajmuje się również składkami na ubezpieczenie społeczne. Już nigdy nie zostanie uzupełnione moje konto w drugim filarze. Czy nie liczy się fakt że to Sąd Pracy przyznał takie odszkodowanie? Gdzie szukać sprawiedliwości? Na razie czekam na odpowiedź z FGŚP. Ale mam mieszane odczucia. Odszkodowanie przyznane przez sąd dotyczy premii, ale najwyższa kwota jest tytułem ubezpieczenia emerytalnego w 2 im filarze. Czy pozostaje mi tylko czekać na odpowiedź z FGŚP czy mogę jeszcze coś zrobić? Czy w przypadku odmowy wypłacenia odszkodowania przez FGŚP mogę odwołać się do Sądu Pracy? W końcu wyrokiem sądowym mam przyznane odszkodowanie. Czy to się nie liczy?
Opinia prawna
I. Warunki formalne zgłoszenia roszczenia do FGŚP
FGŚP wypłaca roszczenia pracownicze w razie niewypłacalności pracodawcy.
Niewypłacalność pracodawcy jest stwierdzana m.in. na podstawie ziszczenia się następujących przesłanek:
- ogłoszenie upadłości pracodawcy bądź oddalenia lub odrzucenia wniosku o ogłoszenie upadłości z przyczyn wymienionych szczegółowo w ustawie o FGŚP,
- faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę.
Brak informacji ze strony klienta, czy została spełniona któraś z powyższych przesłanek.
II. Rodzaj zaspakajanych roszczeń przez FGŚP
FGŚP wypłaca należność główną (bez odsetek) m.in. z tytułu:
- wynagrodzenia za pracę,
- składek na ubezpieczenia społeczne należnych od pracodawców.
Z treści ugody wynika, że kwota 2.000 zł stanowi wyrównanie wynagrodzenia, a zatem powinna zostać wypłacona przez FGŚP (bez odsetek).
Ugoda niestety nie stanowi, że kwota 5.000 zł jest przyznana tytułem nieuregulowanych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne. Konieczne będzie wykazanie przed UGŚP, że ugoda obejmowała nieodprowadzone składki do ZUS-u (być może w protokołach rozprawy sądowej są stosowne zapisy).
FGŚP nie powinien kwestionować zasadności roszczeń uregulowanych ugodą sądową, która z mocy art. 184 k.p.c. podlega ocenie sądu co do zgodności z przepisami prawa. Skoro sąd nie dopatrzył się sprzeczności ugody z prawem, to FGŚP nie powinien kwestionować zasadności jej treści.
Powyższe świadczenia podlegają zaspokojeniu za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające ustanie stosunku pracy, jeżeli ustanie stosunku pracy przypada w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy poprzedzających dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub w czasie nie dłuższym niż 9 miesięcy następujących po tym dniu- te okoliczność stwierdza FGŚP.
III.
Spory powstałe w związku z odmową wypłaty świadczenia pracowniczego ze środków Funduszu rozstrzyga sąd właściwy w sprawach z zakresu prawa pracy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?