Alimenty na adoptowane dziecko

Pytanie:

"Para żyje w konkubinacie. Kobieta ma 2 dzieci z poprzedniego związku. Ojciec biologiczy pozbawiony jest praw rodzicielskich. Razem mają 1 dziecko. Co stanie sięz dziećmi w przypadku śmierci któregoś z nich? Czy mężczyzna powinien przysposobić dzieci kobiety z pierwszego związku? Jak w takiej sytuacji będzie wyglądał obowiązek alimentacyjny biologicznego ojca? "

Odpowiedź prawnika: Alimenty na adoptowane dziecko

Co do dziecka wspólnego sprawa jest prosta - po śmierci jednego z rodziców pozostanie ono pod opieką drugiego. Przysposobienie następuje przez orzeczenie sądu opiekuńczego na żądanie przysposabiającego. Do przysposobienia potrzebna jest zgoda przysposabianego, który ukończył lat trzynaście oraz zgoda rodziców przysposabianego, chyba że zostali oni pozbawieni władzy rodzicielskiej. W tej sytuacji nie jest potrzebna zgoda biologicznego ojca. Co do obowiązku alimentacyjnego obciąża zstępnych (czyli dzieci, wnuki, których Pani dzieci co jasne nie mają) przed wstępnymi (czyli Panią i biologicznym ojcem), a wstępnych przed rodzeństwem (czyli ciotkami i wujkami). Jeżeli skutki przysposobienia polegają wyłącznie na powstaniu stosunku między przysposabiającym a przysposobionym (taki wchodzi tu w rachubę ponieważ nie są Państwo w związku małżeńskim), obowiązek alimentacyjny względem przysposobionego (Pani dzieci) obciąża przysposabiającego (konkubenta) przed wstępnymi i rodzeństwem przysposobionego. Oznacza to, że przysposobiony taki traci prawo do alimentów od swoich krewnych i sam jest od takiego obowiązku zwolniony wobec nich. Stwierdzić należy, że nie istnieje potrzeba takiego przysposobienia. Nie ma ono wpływu na istnieniem obowiązku po stronie biologicznego ojca. Ma natomiast wpływ na ewentualną opiekę nad dzieckiem po Pani śmierci, gdyż biologiczny ojciec jej nie posiada.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • art 2013-08-22 11:28:49

    Czytam i czytam..a ni h..a,nie mogę tego zrozumieć.Chyba jakiś studencik jaja sobie robi. Zadam pytanie..O co w tym chodzi??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika