Alimenty na dziecko uczące się za granicą

Pytanie:

"Płacę alimenty na utrzymanie prawie 21 letniej córki. Nie mam dobrego kontaktu z nią, ani z jej matką (mieszkają w nowej rodzinie w innej części Polski). Niedawno doszły mnie informacje, że córka nie uczy się w Polsce (o czym byłem przekonany), a rzekomo przebywa w Holandii. Przesyłane pieniądze są odbierane, natomiast na wysłany list z pytaniami o fakty od 2 miesięcy nie otrzymałem odpowiedzi. Co mam czynić? Czy to są wystarczające przesłanki do wniesienia pozwu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego i tym samym spowodowanie przedstawienia stanu faktycznego przez stronę przeciwną w sądzie? Czy przestać samemu płacić? Czy jest możliwość domagania się zwrotu ewentualnie niesłusznie pobranych kwot jeśli rzeczywiście obowiązek alimentacyjny z mojej strony ustał, a ja nie zostałem o tym poinformowany?"

Odpowiedź prawnika: Alimenty na dziecko uczące się za granicą

Rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, nie krócej jednak niż do ukończenia przez nie nauki (ze studiami włącznie). Jeżeli więc dziecko, które ukończyło lat 16 i zgodnie z przepisami kodeksu pracy ma prawo podjąć zatrudnienie (a więc przynajmniej w teorii - utrzymać się samodzielnie), uczy się, rodzice są względem niego nadal obowiązani do świadczeń alimentacyjnych. Jeśli jednak dziecko podejmie pracę i będzie w stanie samodzielnie się utrzymać obowiązek alimentacyjny rodziców ustaje. W takim razie można wystąpić do sądu cywilnego z powództwem o ustalenie, iż obowiązek alimentacyjny ustał. W postępowaniu tym sąd może nakazać pozwanemu (w tym wypadku dziecku) przedstawienie stosownych dokumentów dowodzących kontynuowania nauki. W przypadku jednak, gdy okaże się, że dziecko rzeczywiście pobiera naukę za granicą (np. na którymś z zagranicznych uniwersytetów), powództwo zostanie oddalone, a powód musi liczyć się z możliwością poniesieniem kosztów postępowania.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zibi 2013-09-24 09:25:42

    Syn 23 lipca ukończył 18 lat, od kilku lat mieszka z matką za granicą a ja płacę alimenty babce i prababce, wiem że on tych pieniędzy nie otrzymuje. Obecnie nie wiem czy się uczy, czy pracuje. Co mam zrobić


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika