Alimenty od konkubenta

Pytanie:

"Od 3 lat mieszkam z konkubentem i prowadzę działalność gospodarczą posiadam dochody on nie pracuje nie ma dochodu ze względu na jego upośledzenie nie jest w stanie podjąć pracy była żona konkubenta wniosła wniosek o podwyższenie alimentów ale nie stać go na płacenie jakichkolwiek alimentów. Czy jako konkubina muszę płacić na dziecko konkubenta jeżeli on nie pracuje nie ma dochodu jest na moim utrzymaniu, czy jeżeli chcielibyśmy zawrzeć związek małżeński ślubem cywilnym czy wtedy będę musiała płacić na dziecko konkubenta?? "

Odpowiedź prawnika: Alimenty od konkubenta

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 128 i następne) wymienia kategorie osób zobowiązanych do spełniania świadczeń alimentacyjnych. W przypadku dziecka należą do nich wyłącznie rodzice oraz krewni dziecka. W stosunku do dziecka swego konkubenta nie należy Pani do żadnej z tych kategorii osób, co powoduje, że Pani nie jest zobowiązana do spełnienia świadczeń alimentacyjnych. Do tego zobowiązany jest wyłącznie konkubent. Ewentualna egzekucja zaległych świadczeń alimentacyjnych będzie skierowana do majątku konkubenta (jeśli ten oczywiście znajduje się w posiadaniu takowego), nie zaś do Pani majątku

Sytuacja ta nie ulegnie zmianie po zawarciu związku małżeńskiego. Nadal egzekucja należności alimentacyjnych będzie mogła odbyć się z majątku osobistego Pani małżonka, oraz ze wskazanych w art. 42 ust. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego innych przedmiotów majątkowych (dochody z wynagrodzenia za pracę tego męża, dochodów uzyskanych z innej działalności, ewentualnie z dochodów z jego praw autorskich czy posiadanego przez niego przedsiębiorstwa). Zatem Pani majątek osobisty pozostanie wolny od ewentualnej egzekucji alimentów.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika