Alimenty od ojca biologicznego

Pytanie:

Jestem faktycznie ojcem dziecka, nie jestem jednak ujęty w akcie urodzenia. Jest tam tylko fikcyjne imię. Dziecko ma 5 miesięcy. Czy jeśli nie figuruję jako ojciec dziecka w akcie urodzenia, to matka może pozwać mnie o alimenty?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z opisu sytuacji wynika, że Pan i matka dziecka nie jesteście małżeństwem, dlatego nie istnieje domniemanie, że jest Pan ojcem. Ojcostwo nie zostało też ustalone przez uznanie ani przez sąd. W takich właśnie sytuacjach w akcie urodzenia wpisuje się imię ojca wskazane przez przedstawiciela ustawowego dziecka, a w braku takiego wskazania - jedno z imion zwykle w kraju używanych.

Z punktu widzenia prawa nie jest Pan zatem ojcem dziecka, mimo że jest Pan ojcem biologicznym. Od mężczyzny, który nie jest mężem matki ani też jego ojcostwo nie zostało ustalone, nie można żądać alimentów dla dziecka. Jednakże matka może ich dochodzić w sądzie, jeśli jednocześnie będzie żądać ustalenia Pańskiego ojcostwa. W razie wydania wyroku ustalającego Pańskie ojcostwo zostałyby także zasądzone od Pana alimenty.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

katarzyna

4.3.2015 20:25:58

Re: Alimenty od ojca biologicznego

Jestem od 3,5 roku samotną matka gdyż ojciec córki jej nie uznał , generalnie nie ponosi na nia zadnych kosztów ani sie nie kontaktuje - zero zainteresowania. Niestety od czasu kiedy córka poszła do przedszkola moja sytuacja sie nie co zmieniła bo koszty wzrastaja, i pomimo to ze pracuje na wszystko nie wystarcza, mam pytałanie czy istnieje mozliwosc ubiegania sie o alimenty od ojca biologicznego, bez uznania go ojcem w sensie prawnym ?

Sylwia

27.8.2012 9:42:55

Re: Alimenty od ojca biologicznego

Witam, mam 24 lata w marcu urodzilam dziecko. Macierzyński mam do września, wynajmuje mieszkanie i studiuje. Od paździelnika ide na magisterkę. Czy mam jakakolwiek szanse uzyskać alimenty od mojego ojca?? co musze zrobic gdzie sie udać? pozdrawiam

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

NA SKÓTY