Alimenty od ojca pracującego w USA
Pytanie:
"Osoba przebywa w USA na zasadach oficjalnych wygrał loterię wizową. Jest ojcem 3 nieletnich dzieci. Żona z dziećmi mieszka w Polsce i pracuje. W jakiej wysokości sąd może wyznaczyć mężowi płatność alimentacyjną? Czy alimenty te mogą być egzekwowane urzędowo między USA a Polską? Mąż nadal posiada obywatelstwo polskie i pracuje oficjalnie w USA. Czy podczas rozprawy alimentacyjnej mąż musi być obecny? Czy musi się podporządkować orzeczeniu sądowemu - czy może wnieść sprzeciw pisemnie ze Stanów? Jakimi dokumentami dotyczącymi dochodów winien wykazać się mąż i czy te dokumenty sąd uzna z wiarygodne? "
Odpowiedź prawnika: Alimenty od ojca pracującego w USA
Zgodnie z art. 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej i od możliwości zarobkowych i majątkowych osoby zobowiązanej do alimentacji. Przy czym sąd ustalając wysokość świadczeń alimentacyjnych bierze pod uwagę obiektywne możliwości zobowiązanego, a nie to jakie zarobki rzeczywście uzyskuje. Jeśli ktoś np. wyzbędzie się jakiegoś cennego przedmiotu lub zmieni pracę na gorzej płatną ( w przeciagu trzech lat wstecz od wytoczenia powództwa) sąd nie uwzględni tej zmiany tylko weźmie pod uwagę obiektywne możliwości zarobkowe czy majątkowe takiej osoby. W przypadku dzieci, które same nie mogą się utrzymać i nie mają własnego majątku, z którego rodzice mogliby łożyć na ich utrzymanie, rodzice są zobowiązani do osobistych starań o utrzymanie i wychowanie dziecka. W tym przypadku mąż bedzie zobowiązany do przedstawienia sądowi zaświadczen o zarobkach, przy czym przyjmuje się, że mają to być zarobki za ostani rok rozliczeniowy (sąd może jednak odmiennie określić za jaki okres chce dokumenty). Sąd może zobowiązać męża do przedstawienia stanu majątkowego(czy posiada nieruchomości, cenne ruchomości, itp.). Ustalając wysokość świadczeń alimentacyjnych weźmie pod uwagę wykształcenie i możliwości zarobkowe w zależnosci od możliwości danej osoby. Ocena wiarygodności przedstawionych dokumentów przez męża zależy od uznania sądu. Alimenty zasądzone wyrokiem sądowym mogą być po upływie terminu płatności egzekwowane przez polskiego komornika. Tytułowi egzekucyjnemu - czyli orzeczeniu sądu sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu. Taki tytuł wykonawczy również z urzędu jest wtedy doręczany stronie, która może dochodzić zapłaty alimentów. Należy wtedy zwrócić się do komornika miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów o egzekucję tych należności. Możliwe jest obciążenie zarobków męża orzeczoną sumą która będzie wypłacana Pani jako przedstawicielowi ustawowemu dzieci. Możliwe jest też obciążenie jego rachunku bankowego. Możliwa jest egzekucja świadczen alimentacyjnych z urzędu przez sąd tej instancji, który wydał wyrok zasądzający alimenty. Takie żądanie sąd kieruje do właściwego organu egzekucyjnego. Jest to jego uprawnienie a nie obowiązek. Osobiste stawiennictwo męża nie jest konieczne. Może on zgłosić o przeprowadzenie rozprawy pod jego nieobecność. Musi tylko przesłać odpowiednie dokumenty żądane przez sąd i podać adres do doręczeń lub ustanowić osobę upoważnioną do odbioru pism lub pełnomocnika do doręczeń, pod rygorem pozostawienia dokumentów dla niego w aktach sprawy. Sąd może nakazać osobiste stawiennictwo, ale to jego uprawnienie, a nie obowiązek. Od wyroku sądu przysługuje apelacja w terminie 14 dni od otrzymania uzasadnienia od wyroku, o które można zgłosić wniosek w terminie tygodnia od ogłoszenia lub doręczenia wyroku. Nie musi tego pisma składać osobiście. Może je przesłać pocztą.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?