Alimenty od ojca pracującego w USA

Pytanie:

Osoba przebywa w USA na zasadach oficjalnych wygrał loterię wizową. Jest ojcem 3 nieletnich dzieci. Żona z dziećmi mieszka w Polsce i pracuje. W jakiej wysokości sąd może wyznaczyć mężowi płatność alimentacyjną? Czy alimenty te mogą być egzekwowane urzędowo między USA a Polską? Mąż nadal posiada obywatelstwo polskie i pracuje oficjalnie w USA. Czy podczas rozprawy alimentacyjnej mąż musi być obecny? Czy musi się podporządkować orzeczeniu sądowemu - czy może wnieść sprzeciw pisemnie ze Stanów? Jakimi dokumentami dotyczącymi dochodów winien wykazać się mąż i czy te dokumenty sąd uzna z wiarygodne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej i od możliwości zarobkowych i majątkowych osoby zobowiązanej do alimentacji. Przy czym sąd ustalając wysokość świadczeń alimentacyjnych bierze pod uwagę obiektywne możliwości zobowiązanego, a nie to jakie zarobki rzeczywście uzyskuje. Jeśli ktoś np. wyzbędzie się jakiegoś cennego przedmiotu lub zmieni pracę na gorzej płatną ( w przeciagu trzech lat wstecz od wytoczenia powództwa) sąd nie uwzględni tej zmiany tylko weźmie pod uwagę obiektywne możliwości zarobkowe czy majątkowe takiej osoby. W przypadku dzieci, które same nie mogą się utrzymać i nie mają własnego majątku, z którego rodzice mogliby łożyć na ich utrzymanie, rodzice są zobowiązani do osobistych starań o utrzymanie i wychowanie dziecka. W tym przypadku mąż bedzie zobowiązany do przedstawienia sądowi zaświadczen o zarobkach, przy czym przyjmuje się, że mają to być zarobki za ostani rok rozliczeniowy (sąd może jednak odmiennie określić za jaki okres chce dokumenty). Sąd może zobowiązać męża do przedstawienia stanu majątkowego(czy posiada nieruchomości, cenne ruchomości, itp.). Ustalając wysokość świadczeń alimentacyjnych weźmie pod uwagę wykształcenie i możliwości zarobkowe w zależnosci od możliwości danej osoby. Ocena wiarygodności przedstawionych dokumentów przez męża zależy od uznania sądu. Alimenty zasądzone wyrokiem sądowym mogą być po upływie terminu płatności egzekwowane przez polskiego komornika. Tytułowi egzekucyjnemu - czyli orzeczeniu sądu sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu. Taki tytuł wykonawczy również z urzędu jest wtedy doręczany stronie, która może dochodzić zapłaty alimentów. Należy wtedy zwrócić się do komornika miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów o egzekucję tych należności. Możliwe jest obciążenie zarobków męża orzeczoną sumą która będzie wypłacana Pani jako przedstawicielowi ustawowemu dzieci. Możliwe jest też obciążenie jego rachunku bankowego. Możliwa jest egzekucja świadczen alimentacyjnych z urzędu przez sąd tej instancji, który wydał wyrok zasądzający alimenty. Takie żądanie sąd kieruje do właściwego organu egzekucyjnego. Jest to jego uprawnienie a nie obowiązek. Osobiste stawiennictwo męża nie jest konieczne. Może on zgłosić o przeprowadzenie rozprawy pod jego nieobecność. Musi tylko przesłać odpowiednie dokumenty żądane przez sąd i podać adres do doręczeń lub ustanowić osobę upoważnioną do odbioru pism lub pełnomocnika do doręczeń, pod rygorem pozostawienia dokumentów dla niego w aktach sprawy. Sąd może nakazać osobiste stawiennictwo, ale to jego uprawnienie, a nie obowiązek. Od wyroku sądu przysługuje apelacja w terminie 14 dni od otrzymania uzasadnienia od wyroku, o które można zgłosić wniosek w terminie tygodnia od ogłoszenia lub doręczenia wyroku. Nie musi tego pisma składać osobiście. Może je przesłać pocztą.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (7)

konon

11.9.2013 6:22:57

Re: Alimenty od ojca pracującego w USA

kononowicz ma calkowita racje alimenty w US wyliczaja od zarobkow procentowo. US to nie dzika polska gdzie alimenty wyliczaja z sufitu ¨bo gdyby to by¨ dostaniesz 50$ na miesjac i tyle nafikasz.

Goska

21.11.2012 23:2:51

Re: Alimenty od ojca pracującego w USA

Kola.Mam taki sam problem. Nie wiem co robić. Daj do siebie namiary. Jak zalatwic alimenty z funduszu i od czego zacząc???

Kola

19.11.2012 19:21:19

Re: Alimenty od ojca pracującego w USA

To nie jest do konca prawda;) musze Cie pocieszyc a tego palanta co pisal ze mozesz go cmoknac zapewnic ze jest w bledzie. Zanim dopniesz swego pomoc zapewni ci fundusz alimentacyjny, sprawe o nieplaceniu oddajesz do sadu okregowego i jesli tylko znasz jego adres w stanach to mozesz liczyc na sukces. Przeszlam to samo i wiem.

Kononowicz

8.6.2011 20:31:20

Re: Alimenty od ojca pracującego w USA

lepiej wes sie za prace legacie bo szkoda twojego marnego czasu ,dostaniesz 50$ na miesiac i to wszystko wiec zapomnij o alimentach z US szmato

CSE_Lex_Poland

4.4.2011 10:9:56

Re: Alimenty od ojca pracującego w USA

http://tablica.pl/oferta/egzekucja-naleznosci-alimentacyjnych-biezacych-i-zaleglych-z-anglii-i-stanow-zjednoczonych-ameryki-ID5N9S.html

fafik

12.12.2010 2:23:43

Re: Alimenty od ojca pracującego w USA

mozesz go cmoknac

dor-zuk

12.3.2010 19:55:50

Re: Alimenty od ojca pracującego w USA

Mam wyrok alimentacyjny,ale mój mąż nie wywiązuje się z obowiązku płacenia ich na synka.Jest obywatelem polskim,nielegalnie przebywającym w USA.W jaki sposób można zmusić takiego kogoś do płacenia!!!!

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: