Alimenty od wujostwa

Pytanie:

"Powódka wystąpiła najpierw do sądu z pozwem przeciwko dziadkom uprawnionych. Sąd pierwszej instancji zasądził alimenty od dziadków, ale sąd okręgowy uchylił wyrok i cofnął do ponownego rozpatrzenia. Powódka wystąpiła w międzyczasie przeciwko dalszej rodzinie, nie w linii prostej (braciom ojca dzieci). Sąd połączył oba pozwy w jedną sprawę. Krewni w dalszej kolejności powołali się na KRiO i złożyli wniosek o oddalenie pozwu ze względu na brak podstaw prawnych. Krewni w dalszej linii są równocześnie pełnomocnikami dziadków uprawnionych. Nie udzielając odpowiedzi dalszym krewnym w ich sprawie sąd zapytał czy w imieniu dziadków wyrażają zgodę na wycofanie pozwu wobec dziadków, ale obwarowując to warunkami nie do przyjęcia (na wniosek pozwanej), więc odpowiedź była negatywna. W takiej sytuacji sąd zarządził proces zobowiązując zarówno dziadków i krewnych w dalszej kolejności do przedstawienia zaświadczeń o zarobkach. Czy sąd ma prawo żądania takich zaświadczeń od krewnych w dalszej linii? Czy dalsi krewni muszą się takowymi zaświadczeniami okazać? Czy sąd podczas rozprawy może umorzyć postępowanie wobec krewnych w dalszej linii, prowadząc równocześnie proces przeciwko dziadkom uprawnionych? Czy występuje tu rozdzielczość postępowania wobec każdego z 4 pozwanych, w tym dziadkowie - małżeństwo i dwaj niezależni krewni w dalszej linii (bracia zobowiązanego)? Czy skuteczna prawnie jest zgoda na wycofanie pozwu wobec krewnych w dalszej linii przy równoczesnym prowadzeniu postępowania wobec dziadków uprawnionych?"

Odpowiedź prawnika: Alimenty od wujostwa

Sytuacja opisana w pytaniu budzi wiele wątpliwości. Zgodnie z art. 128 i 129 kro obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym. Przepis ten wyznacza podstawowy krąg osób zobowiązanych do alimentacji. Krąg ten jest wyznaczony w stosunku do uprawnionego, skoro wiec mówi o rodzeństwie, to należy przez to rozumieć rodzeństwo uprawnionego (tu; dziecka), a nie jego wujka czy ciotkę.

Sąd ma prawo zobowiązać pozwanych o alimenty do dostarczenia zaświadczenia o dochodach. Jeśli go nie przedstawią, to sąd oceni możliwości zarobkowe na podstawie znanych mu okoliczności albo twierdzeń strony przeciwnej. Warto zwrócić uwagę, że każdy obowiązany jest przedstawić na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że dokument zawiera tajemnicę państwową. Dotyczy to jednak zasadniczo dokumentów już istniejących. Ponadto za nieuzasadnioną odmowę przedstawienia dokumentu przez osobę trzecią sąd, po wysłuchaniu jej oraz stron co do zasadności odmowy, skaże osobę trzecią na grzywnę. Proszę jednak zwrócić uwagę, że dotyczy to tylko osoby trzeciej, a nie stron. Ewentualnie wiec można zaryzykować (licząc się z opisanymi na początku konsekwencjami) nie dostarczenie zaświadczenia.

W opisanej sprawie zasadne wydaje się wydanie wyroku częściowego. Sąd może wydać wyrok częściowy, jeżeli nadaje się do rozstrzygnięcia tylko część żądania lub niektóre z żądań pozwu. Sąd mógłby wydać wyrok częściowy oddalający powództwo wobec  dalszych krewnych, a postępowanie będzie się toczyć dalej w stosunku do dziadków. Następuje to z urzędu lub na wniosek. Jednakże stronie nie przysługuje zażalenie na odmowę wydania wyroku częściowego. W przypadku wyroku częściowego to od niego, a nie od wyroku końcowego, biegnie termin odwołania. Na marginesie można stwierdzić, że sąd mógł, tak jak to zrobił, połączyć sprawy.

Jeżeli powódka, będzie chciała wycofać pozew przeciwko rodzeństwu, to rodzeństwo może na to wyrazić zgodę, a sprawa wobec dziadków będzie toczyć się nadal.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika