Alimenty płatne do rąk własnych

Pytanie:

"Czy formuła "płatne do rąk własnych matki" oznacza obowiązek fizycznego przekazania zasądzonej kwoty alimentów bezpośrednio matce dziecka, czy dopuszcza inne formy przekazania pieniędzy np. przekazem pocztowym, lub też przelewem na konto bankowe matki."

Odpowiedź prawnika: Alimenty płatne do rąk własnych

Przytoczona formuła oznacza, że kwota alimentów ma być świadczona bezpośrednio i fizycznie matce. Jednakże z uwagi na trudności w takim przekazywaniu kwot lub w wyniku braku możliwości osobistego kontaktu, można z matką ustanowić inny sposób przekazywania tych kwot. Warto jednak w takim przypadku uzyskać pisemną zgodę osoby uprawnionej.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • m.b. 2017-06-26 16:18:11

  Witam! mam wyrok alimentacyjny zasądzający alimenty na dzieci płatne do rąk własnych matki ja złożyłem wniosek do zkaładu pracy żeby potrącał mi z wynagrodzenia alimenty i przekazywał bezpośrednio do maki moich dzieci . Zakład wystosował pismo do niej o podanie rachyunku lub sposobu przekazywania alimentów, jednak ona nie wyraża zgody na otrzymywanie pieniedzy ani na konto ani przekazem pocztowym bo w wyroku jest napisane ... płatne do rąk własnych matki...co zrobić czy zakład pracy na mój wniosek może przekazem pocztowym wysyłać jej pieniądze?

 • EWKA 2014-09-03 09:42:10

  Czy mogę płacić bezpośrednio alimenty 16-latkowi (do rąk własnych lub przekazem pocztowym) a nie matce ???

 • david 2012-10-11 20:46:04

  Witam. a jeżeli będą pieniądze płacone matce bez potwierdzenia a ona złoży później wniosek do sądu iż nie sotaje żadnych pieniędzy na dziecko. co zrobić by udowodnić że jednak te pieniądze były płacone na dziecko? dodam że matka pracujee dziecko Bóg wie gdzie jest a ja jako ojciec- opiekun prawny mam zakaz widywania sie z dzieckiem oraz nawet pytania gdzie dziecko jest gdyż odp nigdy nie uzyskam od matki! to jest takie skomplikowane... proszę o rade!

 • zobowiązany 2012-08-06 19:53:50

  bzdura totalna.jaka pisemna zgoda?? jeśli nie ma możliwości porozumienia się z matką to nie będzie żadnej pisemnej zgody.tym bardziej jeśli będzie chciała robić po złości zobowiązanemu to nie założy konta bankowego bo nikt do tego jej nie zmusi.pozostaje płacić przekazem pocztowym i tyle..a jak będzie mściwa to złoży wniosek u komornika bo takie będzie chciała mieć życzenie i w tedy będą jeszcze większe koszta..


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika