Alimenty płatne za rok z góry

Pytanie:

"Czy mogę zapłacić alimenty za rok "z góry". Alimenty płacę dobrowolnie, przyznane mi wyrokiem sądu, nie mam obciażenia komorniczego. Byłej żonie potrzebna jest większa gotówka, zaproponowała mi, abym wziął pożyczkę z banku i zapłacił jej za rok. W jaki sposób powinienem się zabezpieczyć, aby uniknąć problemów mogących wyniknąć z takiej formy regulacji alimentów? "

Odpowiedź prawnika: Alimenty płatne za rok z góry

Należy pamiętać o roli świadczenia alimentacyjnego, którą jest zaspokajanie bieżących potrzeb uprawnionego. Wykorzystanie świadczenia alimentacyjnego "jednorazowo" na określony cel może świadczyć o braku przesłanki uzasadniającej alimentację, którą jest np. znajdowanie się przez uprawnionego w niedostatku (co jest przesłanką obowiązku alimentacyjnego wobec byłego małżonka). Jeśli uprawniony może sobie pozwolić na przeznaczenie całości kwoty, stanowiącej sumę świadczeń alimentacyjnych z całego roku na określony jednostkowy cel, to kwestia pozostawania przez niego w niedostatku staje pod znakiem zapytania. Zatem umowa przewidująca skumulowanie świadczeń alimentacyjnych nie może sprzeciwiać się właściwości zobowiązania do alimentacji, jaką jest zaspokajanie bieżących potrzeb uprawnionego. Jeżeli kumulacja świadczeń jest jednak uzasadniona, uprawniony i zobowiązany do alimentacji mogą zawrzeć umowę dotyczącą świadczenia alimentacyjnego, w której można zastrzec umówioną postać i termin świadczenia (jednorazowo za cały rok z góry), a w momencie jej wykonania, osoba zobowiązana do alimentacji może żądać pokwitowania przez wierzyciela wykonania swojego zobowiązania, co będzie stanowiło dowód spełnienia całości rocznych świadczeń alimentacyjnych przez zobowiązanego. Należy jednak pamiętać, że istnienie takiej umowy nie stanowi przeszkody dla wniesienia powództwa o ustalenie alimentów przez sąd (np. w sytuacji, gdy znacznie zwiększą się usprawiedliwione potrzeby uprawnionego lub ulegną zmianie możliwości zarobkowe lub majątkowe zobowiązanego, kiedy to zarówno uprawniony, jak i zobowiązany do alimentacji mają możliwość żądać modyfikacji przez sąd wysokości zasądzonych alimentów).


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Krystian 2020-06-24 11:02:59

    Czym się zatem różnią dobrowolne alimenty (niezasądzone przez sąd) zapłacone (matce małoletniego dziecka) za 2 lata z góry od darowizny dla niej? Czy argumentem za pierwszą opcją może być zakup mieszkania dla siebie i dziecka (gdy go nie posiada) i potrzebą pieniędzy na ten cel?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika