Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W polskim prawie istnieje generalny zakaz anatocyzmu, czyli naliczania odsetek od zaległych odsetek. Jednym z wyjątków jest jednakże sytuacja, gdy wierzyciel wierzyciel wytoczył powództwo obejmując nim również zaległe odsetki (art. 482 § 1 k.c.). Operację taką, tj. doliczenia do kwoty zobowiązania odsetek na dzień wniesienia pozwu, określa się potocznie kapitalizacją odsetek. Od tak obliczonej wierzytelności (dług + odsetki od dnia wymagalności do dnia wniesienia pozwu) naliczane są odsetki począwszy od dnia wniesienia pozwu. Praktyka taka jest zgodna z prawem. Innym wyjątkiem od zakazu anatocyzmu jest zgoda dłużnika na doliczenie odsetek do dłużnej sumy, zakaz ten nie dotyczy również pożyczek długoterminowych udzielanych przez instytucje kredytowe. W innych przypadkach naliczanie odsetek od zaległych odsetek nie jest dopuszczalne.
We wskazanej sytuacji przysługuje Panu skarga na czynność komornika w postaci wadliwego ustalenia kwoty zobowiązania – o ile odsetki zostały faktycznie obliczone także od innych zaległych odsetek, niż wskazane 1.900 zł, które doliczono do kwoty głównej.
Skargę wnosi się do sądu rejonowego w okręgu, którego działa dany komornik. Skargę należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia, w którym dowiedział się Pan o czynności komornika. W tym przypadku będzie to dzień dostarczenia Panu zawiadomienia o zajęciu. Skarga powinna zawierać:
-
oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron (wierzyciela i dłużnika), ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
-
oznaczenie rodzaju pisma (skarga na czynność komornika);
-
określenie zaskarżonej czynności;
-
wniosek o zmianę, uchylenie, bądź dokonanie czynności;
-
osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
-
podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
-
wymienienie załączników (art. 767 k.p.c.).
Skarga podlega opłacie w wysokości 100 zł (art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
W przypadku, gdy ww. termin upłynął można wysłać pismo wprost do komornika wskazując w nim na błąd w obliczeniu odsetek oraz z żądaniem przedstawienia szczegółowego wyliczenia odsetek. W uzasadnieniu warto zamieścić własne wyliczenie. Do pisma takiego będzie musiał odnieść się wierzyciel, co w konsekwencji może doprowadzić do korekty postanowienia komornika.
Ostatnią możliwością, gdy będziemy mięli pewność, iż komornik postępuje błędnie, jest zwrócenie się do Prezesa właściwego sądu rejonowego o wydanie zarządzenia nadzorczego w trybie art. 759 § 2 k.p.c. W trybie tym sąd może wydawać zarządzenia zmierzające do zapewnienia należytego wykonania egzekucji oraz usuwać spostrzeżone uchybienia.
Ustawa nie przewiduje szczególnych wymogów dla pisma kierowanego do Prezesa sądu, niemniej należy zawrzeć w nim wskazane uprzednio elementy, co ułatwi ocenę sprawy oraz postępowania komornika.