Brak wezwania dla świadka

Pytanie klienta:

""Dzisiaj odbyła się rozprawa, na którą miał przybyć świadek poszkodowanego, ale sąd go nie powiadomił o przybyciu na sprawę. Sam poszkodowany musiał po niego jechać. Jak się ma do tego sąd i co z tym faktem zrobić? Nadmieniam, że na wokandzie było wpisane nazwisko świadka.""

Odpowiedź prawnika:

Być może wezwanie dla świadka zostało już wysłane, ale jeszcze do niego nie dotarło. Zaistniała sytuacja może także wynikać z faktu, że sąd dokonał tzw. zastępczego doręczenia wezwania, dokonywanego w przypadku, gdy adresata wezwania nie zastanie się w mieszkaniu. Wówczas wezwanie można doręczyć dorosłemu domownikowi, administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, a w razie niemożności doręczenia pisma w ten sposób, należy złożyć pismo w urzędzie pocztowym. Fakt niedoręczenia wezwania do rąk własnych adresata nie pozbawia tego doręczenia skuteczności w przypadkach wskazanych powyżej.

Nawet jeśli świadek rzeczywiście nie został prawidłowo wezwany na rozprawę, to brak prawidłowego wezwania świadka nie pozbawia jego zeznań znaczenia prawnego.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.