Budowa garażu blaszanego

Pytanie klienta:

""Czy garaż blaszany, w konstrukcji szkieletu wykonanego z kształtowników stalowych obłożonych blachą posiadający ściany, dach, posadowiony w zespole garaży na prywatnym gruncie, położony na wylewce betonowej zagłębionej w gruncie około 40 cm - dwie boczne i tylna ściana, połączony śrubami z betonową wylewką, jest obiektem budowlanym, który jest budynkiem i wymaga pozwolenia na budowę oraz należy opłacać podatek od nieruchomości? Dodaję, że w środku garażu są płyty chodnikowe położone na podsypce żwirowej.""

Odpowiedź prawnika:

Garaż blaszany jest obiektem budowlanym w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Jego wybudowanie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Zaliczenie go do kategorii budynków lub budowli ma tu znaczenie drugorzędne.

Podatek od nieruchomości na należy umieszczać m. in. od budynków i ich części. W rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przez budynek należy rozumieć obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Pod pojęciem fundamentów należy rozumieć każdy ich rodzaj. Pojęcie „trwałego związania z gruntem” oznacza zarówno posiadanie przez obiekt budowlany fundamentów, które są usytuowane poniżej poziomu terenu (wkopane w grunt), jak i trwałego związania fundamentów z obiektem budowlanym. Obiektu budowlanego, w którym dolna płaszczyzna fundamentu znajduje się na poziomie terenu, a jego przeniesienie lub rozebranie nie wiąże się z wykonywaniem robót ziemnych, nie można uznać za trwale związanego z gruntem. Wydaje się zatem, iż garaż (który można przenieść bez wykonywania robót ziemnych) nie jest budynkiem w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych  i nie trzeba od niego uiszczać podatku od nieruchomości zabudowanej.