Cechy umowy o dzieło

Pytanie:

"Chciałbym dowiedzieć się czy umowa o dzieło może obejmować zapłatę za wykonanie kilka razy tej samej rzeczy np. instalacja programu bądź zrobienie kopii rzeźby. I czy ma charakter czasowy czy za liczbę rzeczy do wykonania. Chciałbym też się dowiedzieć jak powinien wyglądać taki wzór. Czy taka umowa może być zawarta pomiędzy firmami i czy musi widnieć osoba fizyczna oraz czy umowa taka podlega opodatkowaniu. "

Odpowiedź prawnika: Cechy umowy o dzieło

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego przez umowÄ™ o dzieÅ‚o przyjmujÄ…cy zamówienie zobowiÄ…zuje siÄ™ do wykonania oznaczonego dzieÅ‚a, a zamawiajÄ…cy do zapÅ‚aty wynagrodzenia. Przedmiotem umowy może być wykonanie tylko jednej rzeczy np. jednej kopii rzeźby, albo też kilkakrotne wykonanie rzeczy. Zależy to tylko i wyÅ‚Ä…cznie od woli zamawiajÄ…cego i musi zostać wyraźnie okreÅ›lone w umowie. To czy umowa zostanie zawarta na czas okreÅ›lony czy na czas wykonania okreÅ›lonej liczby rzeczy bÄ™dzie zależaÅ‚o wyÅ‚Ä…cznie od woli samych stron. StronÄ… umowy o dzieÅ‚o może być dowolna osoba ( posiadajÄ…ca zdolność do czynnoÅ›ci prawnych ). MogÄ… to być wiÄ™c zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Sama umowa o dzieÅ‚o nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych. Opodatkowaniu podlega tylko i wyÅ‚Ä…cznie dochód jaki ta umowa przynosi przyjmujÄ…cemu zamówienie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika