Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W celu zajęcia komornik:
-
zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem;
-
wezwie dłużnika wierzytelności, aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub do depozytu sądowego.
Odmawiając uiszczenia należności komornikowi, gmina nie zastosuje się do zawiadomienia komornika. Zgodnie z art. 902 kpc, do skutków zajęcia stosuje się odpowiednio art. 885, 887 i 888, kpc, a do skutków niezastosowania się do wezwań komornika oraz do obowiązków wynikających z zajęcia - art. 886 kpc.
Zatem, zajęcie ma ten skutek, że nieważne są rozporządzenia dłużnika zajętą wierzytelnością w zakresie przekraczającym część wolną od zajęcia. Natomiast gmina, która nie zastosuje się do wezwania komornika lub naruszy w inny sposób obowiązki wynikające z zajęcia , odpowiada za wyrządzoną przez to wierzycielowi egzekwującemu szkodę.
Można również dodać, że gmina nie może dokonać potrącenia, gdyż nie jest jednocześnie dłużnikiem i wierzycielem, a to dlatego, że spółka z o.o. jest odrębnym od gminy podmiotem prawa.