Częściowe stwierdzenie nabycia spadku oraz możliwość odwołania od postanowienia

Pytanie:

"Czy sąd może wydać częściowe stwierdzenie nabycia spadku, jeśli nie zgłoszą się wszyscy spadkobiercy oraz czy on takiego postanowienia przysługuje odwołanie?"

Odpowiedź prawnika: Częściowe stwierdzenie nabycia spadku oraz możliwość odwołania od postanowienia

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma charakter deklaratoryjny, gdyż odzwierciedla tylko przejście praw spadkowych, które nastąpiło z mocy prawa w chwili otwarcia spadku. Każdym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku sąd obejmuje cały spadek oraz wszystkich spadkobierców, w związku z czym wydanie postanowienia częściowego - w odniesieniu do części majątku spadkowego albo tylko w stosunku do niektórych spadkobierców, jest niedopuszczalne (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 23 czerwca 1967 r., sygn. III CR 104/67).
Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku rozstrzyga sprawę co do istoty, w związku z tym przysługiwać od niego będzie apelacja na zasadach ogólnych.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika