Termin na przekazanie apelacji

Pytanie:

"W październiku 2008 roku Sąd wydal niekorzystny dla mnie wyrok, od którego złożyłam prawidłowo apelacje. Do dzisiaj, tj. 05.07.2010 roku Sąd nie przesłał mojej apelacji do Sadu Okręgowego. W jakim czasie Sad Rejonowy powinien przekazać apelacje do Sądu Okręgowego?"

Odpowiedź prawnika: Termin na przekazanie apelacji

Zgodnie z art. 371 Kodeksu postępowania cywilnego, k.p.c., po doręczeniu apelacji stronie przeciwnej sąd pierwszej instancji przedstawia niezwłocznie akta sprawy sądowi drugiej instancji. Postępowanie przed sądem I instancji wywołane wniesieniem apelacji od wyroku tego sądu kończy się doręczeniem odpisu apelacji stronie przeciwnej i przekazaniem sprawy sądowi II instancji. Zarządzenie takie wydaje przewodniczący, jeżeli nie zachodzi potrzeba uzupełnienia braków apelacji lub jeżeli strona uzupełniła te braki w wyznaczonym terminie oraz nie ma podstaw do odrzucenia apelacji jako niedopuszczalnej. Po wydaniu zarządzenia sąd I instancji przekazuje akta sprawy wraz z apelacją sądowi odwoławczemu, nie czekając na odpowiedź na apelację, którą strona przeciwna może wnieść wprost do sądu II instancji. Powyższe regulacje precyzuje par. 285 pkt. 2 Regulaminu urzędowania sądów powszechnych. W zgodzie z którym sąd pierwszej instancji przedstawia sądowi odwoławczemu apelację wraz z aktami sprawy dopiero po dołączeniu do nich dowodów doręczenia wszystkich zawiadomień o przyjęciu apelacji.

Tym samym zarządzenie o przekazaniu akt sądowi drugiej instancji winno być wydane niezwłocznie po doręczeniu apelacji stronie przeciwnej. Opóźnienie może wynikać z braków apelacji, do których uzupełnienia była Pani wzywana jak również kłopotów z doręczeniem apelacji stronie przeciwnej.

Jednocześnie wskazujemy, że sąd przyjmujący apelację nie informuje o jej przekazaniu sądowi drugiej instancji stron postępowania. Tym samym możliwe jest, że Pani apelacja jest już w sądzie okręgowym i tam podlega kolejnej procedurze weryfikacji jej poprawności. W ostateczności apelacja jest na etapie wyznaczania rozprawy (art. 375 k.p.c.).

Podkreślamy, że jako strona może Pani w każdym czasie telefonicznie skontaktować się z sekretariatem sądu (zarówno rejonowego jak i okręgowego) i uzyskać informacje o tym na jakim etapie znajduje się Pani sprawa.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • WF 2012-07-06 23:36:35

    Nie wpuszczajcie ludzi w maliny. Żadne telefonicznie. Pisemnie należy zwrócic się do SO i mieć dla siebie kopię oraz dowód nadania w urzędzie pocztowym lub stempel biura podawczego. Może się zdarzyć tak, że SO zabałaganił sprawę albo z innych przyczyn schował na dnie szafy i potem bedzie rżnął głupa. że nikt o niczym się nie dowiadywał. 1,5 roku i cisza? Jeśli to SR zawinił, należy wnieść skargę na nieuzasadnioną przewlekłość postępowania i żądać odszkodowania nawet 20 tys. - tyle daje prawo. Jeśli to SO tak pogrywa, to ta sama droga tylko w wyższej instancji. Nie ma się co patyczkować z tym zrobaczywiałym środowiskiem.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika