Darmowa legalizacja samowoli budowlanej
Pytanie:
"W grudniu 2005 r. zakupiłem dom. Jego poprzedni właściciel dopuścił się samowoli budowlanej dobudowując do domu przybudówkę (dom bliźniak o powierzchni mieszkalnej ok. 60 m2). Dowiedziałem się ostatnio o abolicji budowlanej, ale Wniosek o darmową legalizację może być złożony przez właściciela budynku, który użytkuje go przez co najmniej pięć lat, licząc od 11 lipca 2003 r. Ja użytkuję ten dom dopiero od dwóch lat. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o zalegalizowanie przybudówki? "
Odpowiedź prawnika: Darmowa legalizacja samowoli budowlanej
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 10 maja 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw do obiektu budowlanego lub jego części wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę albo zgłoszenia, bądź też pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ administracji publicznej, jeżeli budowa została zakończona po dniu 31 grudnia 1994 r. a przed dniem 11 lipca 1998 r., i przed dniem 11 lipca 2003 r. nie zostało wszczęte postępowanie administracyjne przez właściwy organ nadzoru budowlanego, nie stosuje się do dnia 1 stycznia 2008 r. przepisów art. 48-49b ustawy Prawo budowlane.
Powyższy przepis daje podstawę do darmowej legalizacji samowoli budowlanej. W tym przypadku na właścicielu spoczywa jedynie obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Do wniosku o pozwolenie na użytkowanie należy dołączyć inwentaryzację powykonawczą obiektu budowlanego, sporządzoną przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane i ekspertyzę techniczną, potwierdzającą przydatność obiektu do użytkowania oraz oświadczenia o braku sprzeciwu lub uwag ze strony:
-
Inspekcji Ochrony Środowiska,
-
Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
-
Państwowej Inspekcji Pracy,
-
Państwowej Straży Pożarnej.
Jeżeli obiekt budowlany nie narusza:
-
przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego do stanu zgodnego z prawem,
-
ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obowiązującego w dniu zakończenia budowy albo w dniu orzekania
- właściwy organ nadzoru budowlanego, po protokolarnym potwierdzeniu zgodności inwentaryzacji powykonawczej ze stanem faktycznym ma obowiązek wydać decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie.
Jeżeli jednak obiekt budowlany narusza przepisy lub ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w zakresie umożliwiającym doprowadzenie obiektu do stanu zgodnego z prawem, właściwy organ nadzoru budowlanego, w drodze postanowienia, nakłada obowiązek usunięcia tych naruszeń w wyznaczonym terminie. W razie niewykonania obowiązku w terminie, organ ten nakazuje rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części.
W razie nieuzyskania pozwolenia na użytkowanie, właściwy organ nadzoru budowlanego nakazuje rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części.
Dla skorzystania z abolicji budowlanej nie ma znaczenia, że zmienił się właściciel. Nie ma też obowiązku użytkowania obiektu przez pięć lat, lecz jest warunek, że w praktyce przez ten okres nie wszczęto postępowania administracyjnego dotyczącego tej samowoli budowlanej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?