Darmowe udostępnianie utworów muzycznych

Pytanie:

"Czy udostępnianie na stronach internetowych mp3 z notką, że należy je skasować po 24h jest legalne? Czy nagrywanie płytek z mp3 i wysyłanie pocztą do ludzi z notką: "Jeżeli macie modem lub inne problemy ze ściągnięciem plików zmówcie sobie płytkę, ale musicie ją zniszczyć po 24h od otrzymania" także jest legalne?"

Odpowiedź prawnika: Darmowe udostępnianie utworów muzycznych

Należałoby zacząć od pytania czy w ogóle udostępnianie na stronach internetowych plików mp3 zawierających nagrania podlegające ochronie prawo-autorskiej jest dopuszczalne bez zgody uprawnionego (twórcy, wykonawcy). W świetle obowiązującego u nas prawa wydaje się że nie. Jest to bowiem odrębne pole eksploatacji takiego utworu, które trudno byłoby podciągnąć pod tzw. użytek osobisty lub nadawanie przez organizację radiową, reemisję lub retransmisję. Jak też wiadomo podobne stanowisko zajęły sądy amerykańskie w sprawie Napstera. Sytuacja zmieni się jeśli właściciel strony uzyska stosowne uprawnienia na podstawie umowy z uprawnionym. Umowa ta może wówczas przewidywać dopuszczalność takiej eksploatacji utworu pod warunkiem iż użytkownicy zobowiążą się do zniszczenia utrwalonych zapisów po 24 godzinach. Należy jednak z góry założyć, że zobowiązanie takie jest nieegzekwowalne, a co więcej wątpliwości może budzić fakt skutecznego jego zaciągnięcia (nadal bowiem trwają spory co do tego jaką skuteczność ma oświadczenie woli złożone z wykorzystaniem Internetu).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kapusniak 2011-09-10 19:42:41

    kanapka.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika