Darowizna darowizny przed upływem 5 lat

Pytanie klienta:

""Dnia 19.06.2007 r. babcia darowała mamie działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym o powierzchni 927 m2 (wartość 90.000 zł), obciążając ją dożywotnią i nieodpłatną służebnością osobistą. Podatku od darowizn nie pobrano - darowizna w grupie I podatkowej. W dniu 26.09.2007 r. babcia zmarła. Dzisiaj mama chciałaby darować tę nieruchomość mnie, ale nie jesteśmy pewne, jakie konsekwencje i opłaty się z tym wiążą. Jakie konsekwencje, opłaty wiążą się z darowaniem przez mamę przedmiotowej nieruchomości, ewentualnie jak należy postąpić, żeby opłat nie było?""

Odpowiedź prawnika:

Darowizny w kręgu najbliższej rodziny (w szczególności przez matkę dziecku) są od 1 stycznia 2007 r. zwolnione z podatku od spadków i darowizn bez dodatkowych warunków. Stąd jeśli babcia podarowała swojej córce nieruchomość korzystając z tego zwolnienia (określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn), to nawet przed upływem pięciu lat i niezależnie od śmierci babci, obdarowana może dalej podarować nieruchomość swojej córce i taka darowizna będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn, a jedynym kosztem będą opłaty notarialne i sądowe, które będą pobrane przez notariusza sporządzającego umowę darowizny.

Warto przeczytać poradę: Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.