Darowizna darowizny przed upływem 5 lat

Pytanie:

"Dnia 19.06.2007 r. babcia darowała mamie działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym o powierzchni 927 m2 (wartość 90.000 zł), obciążając ją dożywotnią i nieodpłatną służebnością osobistą. Podatku od darowizn nie pobrano - darowizna w grupie I podatkowej. W dniu 26.09.2007 r. babcia zmarła. Dzisiaj mama chciałaby darować tę nieruchomość mnie, ale nie jesteśmy pewne, jakie konsekwencje i opłaty się z tym wiążą. Jakie konsekwencje, opłaty wiążą się z darowaniem przez mamę przedmiotowej nieruchomości, ewentualnie jak należy postąpić, żeby opłat nie było?"

Odpowiedź prawnika: Darowizna darowizny przed upływem 5 lat

Darowizny w kręgu najbliższej rodziny (w szczególności przez matkę dziecku) są od 1 stycznia 2007 r. zwolnione z podatku od spadków i darowizn bez dodatkowych warunków. Stąd jeśli babcia podarowała swojej córce nieruchomość korzystając z tego zwolnienia (określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn), to nawet przed upływem pięciu lat i niezależnie od śmierci babci, obdarowana może dalej podarować nieruchomość swojej córce i taka darowizna będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn, a jedynym kosztem będą opłaty notarialne i sądowe, które będą pobrane przez notariusza sporządzającego umowę darowizny.

Warto przeczytać poradę: Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Krzysztof 2022-01-18 23:26:15

    Witam. Mój brat otrzymał od mamy darowiznę 3 lata temu i teraz chce przekazać ja mnie i mojej siostrze. Przedmiotem darowizny jest nieruchomość. Czy jest możliwość przekazania nam tej darowizny przez brata bez ponoszenia przez niego kosztow ?

  • Marcin 2015-10-25 23:56:10

    Witam Mam pytanie odnośnie darowizny Moja teśćiowa chce zapisać działkę z domem jednorodzinnym mojej żonie lecz okres od otrzymania wyżej wymienionej nieruchomośći od prababci dla teściowej nie osiągnął jeszcze 5 lat. Czy w takim przypadku jak w tytule "Darowizna darowizny przed upływem 5 lat" żona będzie musiała opłacić podatek od darowizny??? Proszę o pomoc Pozdrawiam Marcin


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika