Dobrowolne alimenty

Pytanie:

Ojciec dziecka nie jest w związku małżeńskim z jego matką. Nie ma zasądzonych alimentów na rzecz dziecka. Ojciec płaci dobrowolnie 1.000 zł miesięcznie na potrzeby dziecka. Czy matka dziecka musi gdzieś wykazać, opodatkować te pieniądze?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są alimenty:

a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,

b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a), zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Zatem alimenty na rzecz dziecka, które nie ukończyło 25 lat  - w przeciwieństwie do alimentów na rzecz innych osób - są zwolnione od podatku dochodowego bez względu na to, czy są zasądzone przez sąd, czy są płacone dobrowolnie, a zwolnienie to nie jest limitowane co do wysokości. Nie ma zatem obowiązku ich wykazywania czy opodatkowywania.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

em.

7.8.2012 16:58:16

Re: Dobrowolne alimenty

Jak napisać dobrowolne zobowiązanie do płacenia alimentów?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: