Dobrowolne alimenty
Pytanie:
"Ojciec dziecka nie jest w związku małżeńskim z jego matką. Nie ma zasądzonych alimentów na rzecz dziecka. Ojciec płaci dobrowolnie 1.000 zł miesięcznie na potrzeby dziecka. Czy matka dziecka musi gdzieś wykazać, opodatkować te pieniądze?"
Odpowiedź prawnika: Dobrowolne alimenty
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są alimenty:
a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,
b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a), zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.
Zatem alimenty na rzecz dziecka, które nie ukończyło 25 lat - w przeciwieństwie do alimentów na rzecz innych osób - są zwolnione od podatku dochodowego bez względu na to, czy są zasądzone przez sąd, czy są płacone dobrowolnie, a zwolnienie to nie jest limitowane co do wysokości. Nie ma zatem obowiązku ich wykazywania czy opodatkowywania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?