Dobrowolne alimenty

Pytanie:

"Ojciec dziecka nie jest w związku małżeńskim z jego matką. Nie ma zasądzonych alimentów na rzecz dziecka. Ojciec płaci dobrowolnie 1.000 zł miesięcznie na potrzeby dziecka. Czy matka dziecka musi gdzieś wykazać, opodatkować te pieniądze?"

Odpowiedź prawnika: Dobrowolne alimenty

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są alimenty:

a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,

b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a), zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Zatem alimenty na rzecz dziecka, które nie ukończyło 25 lat  - w przeciwieństwie do alimentów na rzecz innych osób - są zwolnione od podatku dochodowego bez względu na to, czy są zasądzone przez sąd, czy są płacone dobrowolnie, a zwolnienie to nie jest limitowane co do wysokości. Nie ma zatem obowiązku ich wykazywania czy opodatkowywania.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • em. 2014-08-07 16:58:16

    Jak napisać dobrowolne zobowiązanie do płacenia alimentów?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika