Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 70a. ustawy Karta Nauczyciela w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego - w wysokości 1 % planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, z zastrzeżeniem poniższego.
Środki, o których mowa wyżej, mogą być również przeznaczone, w wysokości nie większej niż 20 %, na dofinansowanie kosztów obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom dyplomowanym, którym powierzono zadania doradcy metodycznego. Dofinansowanie polegające na zwiększeniu funduszu wynagrodzeń w planach finansowych szkół nie może być wyższe niż skutki finansowe zatrudnienia nauczyciela w wymiarze odpowiadającym przyznanej zniżce tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielowi dyplomowanemu.
Przepisy powyższe nie obejmują finansowania publicznych placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Podziału środków na dofinansowanie dokonuje się po zasięgnięciu opinii związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.
W budżetach wojewodów wyodrębnia się środki na wspieranie na obszarze województwa doskonalenia zawodowego nauczycieli, w łącznej wysokości 5000 średnich wynagrodzeń nauczyciela stażysty.
W budżecie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania wyodrębnia się środki na realizację ogólnokrajowych zadań w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli, w łącznej wysokości 5000 średnich wynagrodzeń nauczyciela stażysty, z zastrzeżeniem poniższego.
Przepis wyżej wskazany nie obejmuje finansowania publicznych placówek doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym prowadzonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Z przepisów nie wynika obowiązek dyrektorów szkół dofinansowania szkolenia dla nauczyciela.
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym do omówionych wyżej przepisów dyrektor szkoły powinien opracować wieloletni plan doskonalenia zawodowego nauczycieli, mając na uwadze:
-
program rozwoju szkoły lub placówki i związane z tym potrzeby kadrowe,
-
plany rozwoju zawodowego poszczególnych nauczycieli,
-
wnioski nauczycieli o dofinansowanie form doskonalenia zawodowego,
Zgodnie z przedmiotowym rozporządzeniem dofinansowaniu podlegają w całości lub części m. in.:
-
opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli,
-
opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki,
-
koszty przejazdów oraz zakwaterowania i wyżywienia nauczycieli, którzy na podstawie skierowania udzielonego przez dyrektora szkoły lub placówki uczestniczą w różnych formach doskonalenia zawodowego, a w szczególności uzupełniają lub podnoszą kwalifikacje.
Nie ma Pan/Pani obowiązku skierowania nauczycielki na kurs.