Dokonywanie spłat z pominięciem komornika
Pytanie:
"W płatnościach alimentów powstał dług. Była żona oddała sprawę do komornika. W porozumieniu z komornikiem spłacam dług w bardzo małych ratach dodawanych do bieżących alimentów, a wszystko idzie przez komornika. Komornik inkasuje swoją prowizję od całości kwoty co, przy małych ratach, powoduje stagnację w spłacie długu! Jestem gotowy do spłaty długu w większych ratach, myślę o kredycie na ten cel, ale nie chcę ponosić prowizji komornika. Była żona nie chce wycofać sprawy od komornika. Czy mimo to mogę na własną rękę poza komornikiem a) wysyłać raty długu na adres byłej żony? b) wysyłać alimenty bieżące? c) regulować powyższe płatności gotówką do ręki za pokwitowaniem czy koniecznie przez bank?"
Odpowiedź prawnika: Dokonywanie spłat z pominięciem komornika
Po tym jak postępowanie egzekucyjne zostało już wszczęte, spełnienie długu (bo tym byłoby wysyłanie raty długu na adres byłej żony, wysyłanie alimentów bieżących) nie stanowi już podstawy do umorzenia, czy też wstrzymania postępowania egzekucyjnego. Proszę bowiem pamiętać, że organ egzekucyjny (komornik) nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Nie sprawdza więc, czy Pan spłacił w inny sposób swój dług, tylko realizuje wniosek skierowany do niego przez wierzyciela. Takie stanowisko potwierdza także orzeczenie SN z dnia 27 stycznia 1971 r. Dłużnik w postępowaniu egzekucyjnym nie może się bronić zarzutem, że objęte tytułem wykonawczym roszczenie nie istnieje, a w szczególności że ono wygasło na skutek wykonania świadczenia przez dłużnika. Tego rodzaju zarzut można podnieść tylko w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego z art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?