Doręczenie odpisu sentencji wyroku
Pytanie:
"W roku ubiegłym (styczeń) urodził mi się syn z aktualnego związku małżeńskiego. Z pierwszego małżeństwa mam dwoje dzieci, na które zostały zasądzone bardzo wysokie alimenty. W marcu 2005r. złożyłem pozew o obniżenie alimentów. Na rozstrzygnięcie sprawy czekałem 11 miesięcy. Pozew został oddalony, o czym dowiedziałem się telefonicznie. Sąd nie wziął pod uwagę braku zatrudnienia (komornik zajął mi konto jednoosobowej firmy, czego skutkiem było bankructwo oraz jeszcze większe zadłużenie), ani faktu, iż urodził mi się synek, który także ma swoje potrzeby. Podejrzewam, iż moja była żona ma układy w sądzie w miejscu zamieszkania (gdy kilka lat temu byłem bezrobotny, zasądzone alimenty znacznie przewyższały otrzymywane świadczenie dla bezrobotnych, aktualna prawa ciągnęła się 11 miesięcy, pomimo iż złożyłem wszystkie wymagane dokumenty itp.). Sprawa odbyła się 26.01.2006r., bez stawiennictwa na sprawie (tak wnioskowałem). Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem postanowienia na piśmie. Czy sąd nie ma takiego obowiązku? Czy istnieje możliwości przeniesienia sprawy do mojego miejsca zamieszkania? Do jakiego sądu mam się odwołać skoro nawet nie otrzymałem postanowienia sądu?"
Odpowiedź prawnika: Doręczenie odpisu sentencji wyroku
W sprawach o alimenty sąd wydaje wyrok, nie postanowienie. Sąd wydaje wyrok po zamknięciu rozprawy. Ogłoszenie wyroku powinno z reguły następuje na posiedzeniu, na którym zamknięto rozprawę. Jeżeli powód wniósł wniosek o przeprowadzenie rozprawy bez jego obecności, to jego nieobecność nie stanowi przeszkody do ogłoszenia wyroku. Z urzędu sąd doręcza odpis sentencji tylko w przypadku, gdy strona działająca bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego była nieobecna wskutek pozbawienia jej wolności. W pozostałych przypadkach trzeba zażądać doręczenie odpisu wyroku.
Apelację można wnieść do sądu wyższej instancji, czyli w przypadku spraw o alimenty – do sądu okręgowego. Termin do wniesienia apelacji w przypadku, gdy nie było wniosku o sporządzenie uzasadnienia, biegnie od dnia, w którym upłynął termin do do żądania uzasadnienia. Jeżeli wyrok został wydany 26 stycznia, to termin do żądania uzasadnienia minął 2 lutego o północy. Od tego czasu strona ma dwa tygodnie na wniesienie apelacji. Czyli termin ten minął 16 lutego o północy. W związku z tym wniesienie apelacji jest już niedopuszczalne.
Nie ma możliwości przeniesienia sprawy do innego sądu. Można natomiast wnosić o wyłączenie konkretnego sędziego. Więcej o tym można przeczytać w artykule
Co zrobić jeśli sędzia rozpatrujący naszą sprawę jest stronniczy? Podstawy wyłączenia sędziego
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?