Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W sprawach o alimenty sąd wydaje wyrok, nie postanowienie. Sąd wydaje wyrok po zamknięciu rozprawy. Ogłoszenie wyroku powinno z reguły następuje na posiedzeniu, na którym zamknięto rozprawę. Jeżeli powód wniósł wniosek o przeprowadzenie rozprawy bez jego obecności, to jego nieobecność nie stanowi przeszkody do ogłoszenia wyroku. Z urzędu sąd doręcza odpis sentencji tylko w przypadku, gdy strona działająca bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego była nieobecna wskutek pozbawienia jej wolności. W pozostałych przypadkach trzeba zażądać doręczenie odpisu wyroku.
Apelację można wnieść do sądu wyższej instancji, czyli w przypadku spraw o alimenty – do sądu okręgowego. Termin do wniesienia apelacji w przypadku, gdy nie było wniosku o sporządzenie uzasadnienia, biegnie od dnia, w którym upłynął termin do do żądania uzasadnienia. Jeżeli wyrok został wydany 26 stycznia, to termin do żądania uzasadnienia minął 2 lutego o północy. Od tego czasu strona ma dwa tygodnie na wniesienie apelacji. Czyli termin ten minął 16 lutego o północy. W związku z tym wniesienie apelacji jest już niedopuszczalne.
Nie ma możliwości przeniesienia sprawy do innego sądu. Można natomiast wnosić o wyłączenie konkretnego sędziego. Więcej o tym można przeczytać w artykule
Co zrobić jeśli sędzia rozpatrujący naszą sprawę jest stronniczy? Podstawy wyłączenia sędziego