Doręczenie pozwu i uznanie powództwa
Pytanie:
"Jakie są skutki doręczenia pozwu pozwanemu oraz jakie skutki wywołuje uznanie powództwa przez pozwanego?"
Odpowiedź prawnika: Doręczenie pozwu i uznanie powództwa
Z chwilą doręczenia pozwu wiąże się powstanie wielu skutków zarówno procesowych, jak i materialnoprawnych. Do skutków procesowych należą:
-
zawiśnięcie sporu - co oznacza, że niedopuszczalne jest wszczynanie drugiego postępowania między tymi samymi stronami o to samo roszczenie,
-
możliwość podjęcia przez pozwanego obrony, w tym wytoczenia powództwa wzajemnego,
-
stabilizacja postępowania - zbycie rzeczy lub prawa, o które toczy się proces, nie ma wpływu na bieg sprawy,
Skutki materialnoprawne wynikają z prawa materialnego i są zależne od konkretnej sytuacji. Przykładowo można traktować doręczenie pozwu jako doręczenie pisma zawierającego oświadczenie o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli (jeśli pozew takie oświadczenie zawiera).
Uznanie powództwa oznacza, iż pozwany uznaje zarówno żądanie powoda, jak i to, że przytoczone przez niego okoliczności faktyczne uzasadniają to żądanie. Uznanie może być częściowe albo dotyczyć całego powództwa. Sąd jest związany uznaniem powództwa, chyba że uznanie jest sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa. Skutki uznania powództwa są następujące:
-
pominięcie postępowania dowodowego (w zakresie okoliczności objętych uznaniem),
-
wydanie wyroku uwzględniającego powództwo (w zakresie objętym jego uznaniem),
-
zaopatrzenie wyroku rygorem natychmiastowej wykonalności, jeżeli wyrok będzie zasądzał roszczenie,
-
zwrot kosztów procesu pozwanemu w wypadku, gdy uznanie zostało dokonane przy pierwszej czynności procesowej, a pozwany nie dał powodu do wytoczenia powództwa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?