Dziedziczenie akcji

Pytanie:

"Po śmierci matki zostały akcje spółki nienotowanej jeszcze na giełdzie. Wartość nominalna akcji wynosi 3 500,00 zł. Są też długi. Brat jest nieletni i przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Jaka wartość akcji będzie brana pod uwagę przy ustalania granicy odpowiedzialności brata za długi, nominalna czy rzeczywista. Wartość rzeczywista nie jest ustalona przez rynek i niewiadomo kiedy będzie ustalona (perspektywa 1-2 lat)."

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie akcji

Jak słusznie zauważono w pytaniu przyjęcie spadku przez małoletniego brata nastapi z dobrodziejstwem inwentarza bez konieczności składania przez niego jakiekolwiek oświadczenia. W takim przypadku, aby ustalić kwotę, do której odpowiedzialny będzie brat za zobowiązania spadkodawcy należy przeprowadzić spis inwentarza. Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe następuje bowiem do wartości czynnej spadku ustalonej w spisie inwentarza. Spis inwentarza dokonany zostanie przez komornika na zarządzenie sądu. Sąd wydana stosowne zarządzenie na wniosek osób legitymowanych np. wierzyciela. Komornik nie ma jednak obowiązku ustalania w spisie wartości poszczególnych składników spadku. Powoływanie się na ograniczenie odpowiedzialności dokona się w praktyce na etapie postępowania egzekucyjnego (ewentualnego). Oczywiście w przypadku uprzedniej sprawy sądowej przeciwko spadkobiercom, należy zadbać o stosowną treść orzeczenia sądu umożliwiającą powoływanie się na ograniczenie odpowiedzialności. Odpowiadając wprost, co do kwestii wartości akcji. Należy przyjąć, że miarodajną winna być wartość ustalona na dzień otwarcia spadku (dzień śmierci spadkodawcy). Przy ustalaniu tej wartości należy mieć na uwadze wartość rzeczywistą z tego dnia. Ponieważ w dniu otwarcia spadku akcje nie miały wyceny giełdowej ich wycena będzie musiała być dokonana w oparciu o inne kryteria (wartość nominalna, wartość księgowa, udział spółki w rynku itp.).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika