Dziedziczenie konkubenta

Pytanie:

Czy konkubina ma prawo do spadku z majątku odrębnego po zmarłym konkubencie? Zmarły konkubent ma dzieci z rozwiązanego małżeństwa.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kodeks cywilny stanowi, że w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. W przypadku dziedziczenia ustawowego, gdy nie został sporządzony testament, osoby pozostające w związku nieformalnym (konkubinacie) nie dziedziczą po sobie. W opisanej sytuacji do dziedziczenia z ustawy dojdą jedynie dzieci spadkodawcy, bez małżonka ponieważ małżeństwo zostało rozwiązane. Natomiast w testamencie, jeżeli zostałby sporządzony, spadkodawca sam wyznacza dziedziczących po nim spadkobierców. Osoba pozostająca w konkubinacie ze spadkodawcą mogłaby na tej podstawie dziedziczyć jeżeli byłaby powołana do dziedziczenia w testamencie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 15.11.2016

  Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo spadkodawcy

  Powołanie do spadku może wynikać z testamentu lub z mocy samego prawa. W przypadku dziedziczenia testamentowego wola spadkodawcy wynika z samego testamentu. Natomiast jeżeli nie zachodzi sytuacja dziedziczenia (...)

 • 27.5.2017

  Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?

  Określone prawa i obowiązki majątkowe (prawa rzeczowe, wierzytelności i długi) z reguły (z wyjątkami) nie gasną z chwilą śmierci ich dotychczasowego podmiotu (czyli spadkodawcy), ale przechodzą (...)

 • 19.10.2017

  Konkubinat - życie bez ślubu - skutki prawne

  Nie do rzadkości należą przypadki, gdy kobieta i mężczyzna prowadzą wspólne życie, pomimo, iż nie zawarli ze sobą związku małżeńskiego. Sytuację taką odzwierciedla instytucja konkubinatu. (...)

 • 12.9.2016

  Czy i kiedy dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy?

  Nie może być wątpliwości, że rodzeństwo spadkodawcy dziedziczy zawsze wtedy, gdy zostanie powołane do spadku w drodze ważnego testamentu. Gdy jednak zmarły nie przekazał potomnym swej ostatniej (...)