Dziedziczenie konkubenta

Pytanie:

"Czy konkubina ma prawo do spadku z majątku odrębnego po zmarłym konkubencie? Zmarły konkubent ma dzieci z rozwiązanego małżeństwa. "

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie konkubenta

Kodeks cywilny stanowi, że w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. W przypadku dziedziczenia ustawowego, gdy nie został sporządzony testament, osoby pozostające w związku nieformalnym (konkubinacie) nie dziedziczą po sobie. W opisanej sytuacji do dziedziczenia z ustawy dojdą jedynie dzieci spadkodawcy, bez małżonka ponieważ małżeństwo zostało rozwiązane. Natomiast w testamencie, jeżeli zostałby sporządzony, spadkodawca sam wyznacza dziedziczących po nim spadkobierców. Osoba pozostająca w konkubinacie ze spadkodawcą mogłaby na tej podstawie dziedziczyć jeżeli byłaby powołana do dziedziczenia w testamencie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika