Dziedziczenie po dalekiej krewnej
Pytanie:
"Mieszkam i opiekuję się dwoma starszymi ludźmi - 90 lat (dalecy krewni - ciotka była kuzynką mojej babci). Kilka dni temu ciotka zmarła, nie pozostawiając testamentu. Małżonkowie nie mieli dzieci, przy czym od dawna twierdzili, że dostanę dom, którego oboje byli właścicielami. Z tego co wiem nie mieli intercyzy, a więc cały majątek był wspólny. Kto teraz, po śmierci ciotki jest właścicielem jej części majątku (żyją jeszcze dzieci jej siostry, ale nie interesowali się nigdy jej losem i nigdy nie byli przez ciocię brani pod uwagę jako spadkobiercy)? Jakie istnieją możliwości nabycia ich wspólnego majątku, jakie są tego koszty? Czy połowa majątku pozostawionego przez ciocię przeszła w posiadanie jej męża ? Jakie prawa do dziedziczenia mają dzieci siostry ciotki ?"
Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie po dalekiej krewnej
Zgodnie z przepisami prawa spadkowego powołanie do spadku wynika z ustawy lub z testamentu. Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu, dziedziczenie nastąpi zgodnie z przepisami o dziedziczeniu ustawowym. Jeżeli dojdzie do dziedziczenia ustawowego, w analizowanej sytuacji, w braku zstępnych spadkodawcy, do spadku dojdzie małżonek spadkodawcy wraz z jego rodzicami i rodzeństwem. Udział małżonka w podziale spadku wynosić będzie 1/2 Druga połowa majątku będzie podlegała dziedziczeniu zgodnie z przepisami o dziedziczeniu ustawowym. W pierwszej kolejności do spadku z ustawy będą powołani dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. W braku zstępnych spadkodawcy (z powyższego stanu faktycznego wynika bowiem, że ciotka nie posiadała dzieci) powołani do spadku z ustawy będą małżonek spadkodawcy, jego rodzice i rodzeństwo. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu bądź z rodzicami bądź z rodzeństwem wynosi połowę spadku (połowa majątku pozostawionego przez ciotkę). Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło jednak otwarcia spadku pozostawiając zstępnych (dzieci rodzeństwa), udział spadkowy, który przypadłby rodzeństwu, przypadnie jego zstępnym. Podsumowując należy stwierdzić, że majątek pozostawiony przez ciotkę w związku z nie pozostawieniem przez nią testamentu będzie podlegał dziedziczeniu z ustawy. Połowa tego majątku przypadnie małżonkowi, druga zaś połowa (zakładając że rodzice spadkodawcy oraz rodzeństwo nie dożyło otwarcia spadku) zstępnym rodzeństwa (dzieciom siostry). Będą oni dziedziczyć to co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa (a więc drugą połowę majątku ciotki) w częściach równych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?