Dziedziczenie po teściach

Pytanie:

"Czy wdowie po synu (zmarł 9 lat wcześniej) dziadka i babci przysługuje prawo do ustawowego dziedziczenia po babci?"

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie po teściach

Zapewne pytający miał na myśli, czy żona po zmarłym mężu, który był synem jej teściów może dziedziczyć po tychże teściach. Jeżeli teściowie nie rozporządzą swym majątkiem na wypadek śmierci w postaci testamentu w grę wchodzą zasady dziedziczenia ustawowego. Jeżeli dziecko (syn) spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, czyli zmarło przed spadkodawcą (teściami), udział który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Wynika wiec z tego, iż małżonek takiego spadkobiercy nie będzie należał do kręgu spadkobierców ustawowych. Jedynie decyzją testamentową teściów taki małżonek może zostać powołany do dziedziczenia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ela 2012-02-08 22:05:39

    Pytanie nastepna Jak wymeldowac osobe ktora od ponad 16 lat nie mieszka w miejscu stalego zameldowania a nalezy sie jej spadek lub zachowek Czy istnieje taka mozliwosc Dziekuje i prosze o szybka odpowiedz

  • ela 2012-02-08 22:02:58

    Tesciowie nie spisali testamentu O jak czesc moze domagac sie taka osoba Chodzi o 25 ha i dom mieszkalny wraz z zabudowaniami Prosze o pomoc

  • ela 2012-02-08 22:00:50

    mam wielka prosbe Czy zonie (2 dzieci z pierwszego zwiazku)naalezy sie spadek po mezu (testament wydziedziczajacy zostal podwazony) i po tesciowej (zmarla jeszcze przed slubem syna) i po szwagrze (zmarl wczesniej niz brat czyli maz wnioskujecej)i tesciu (zmarl po smierci syna czyli meza wnioskujecej)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika