Dziedziczenie przez zięcia

Pytanie klienta:

""Matka ustanawia drogą testamentu jedynym spadkobiercą swoją córkę. Córka ma męża, który z kolei jest jej jedynym spadkobiercą. Czy jeżeli matka i jej córka nie żyją, majątek teściowej dziedziczy zięć?""

Odpowiedź prawnika:

W przedstawionej sytuacji istotna jest chwila smierci poszczególnych z tych osób. Jeżeli najpierw umiera matka, a potem córka, to najpierw majątek matki w drodze dziedziczenia nabywa córka. Majątek te wchodzi do majątku córki. Po śmierci córki majątek cały nabywa jej mąż, jako jej jedyny spadkobierca. Jeżeli jednak najpierw umiera córka, a potem jej matka, sytuacja nie jest taka sama. Po śmierci córki całość jej majątku nabywa jej mąż, a jezeli później umiera matka - w braku innych spadkobierców dziedziczy z mocy ustawy gmina jej ostatniego miejsca zamieszkania. Wszysto więc zależy od chwili śmierci poszczególncyh tych osób.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.