Dzieła sztuki-wysokość podatku VAT

Pytanie:

Czy właściciel galerii sztuki, uiszczający VAT od marży, powinien naliczać podatek wg stawki 7% czy 22% od marży?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zasadą obowiązującą na gruncie VAT jest, że towary i usługi podlegają opodatkowaniu stawką 22%. Przepisy przewidują jednak wiele wyjątków od tej zasady. W przypadku dzieł sztuki wyjątki te zostały określone w dwóch miejscach. Pierwszym są przepisy art. 120 ust. 2 i 3 ustawy o VAT. Stawka 7% dotyczy:

  • importu dzieł sztuki,
  • ich dostawy oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia, jeśli dokonywane są przez twórcę dzieł sztuki lub ich spadkobiercę oraz okazjonalnie przez podatnika innego niż stosującego opodatkowanie według marży.

Oznacza to, że dzieła sztuki sprzedawane przez właściciela galerii sztuki powinny być opodatkowane, co do zasady, stawką 22%. W tym jednak miejscu należy zauważyć, że przepisy załącznika nr 3 do ustawy (załącznika wymieniającego towary i usługi opodatkowane stawką 7%) jako korzystające ze stawki 7% wymieniają wyroby sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, które posiadają atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej. Towary te wymienione zostały w pozycjach 110-128 załącznika.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: