Dzień wolny za 11 listopada dla niepełnoetatowca

Pytanie:

Pracownik zatrudniony jest na część etatu, dokładnie 4/5. Jego czas pracy obejmuje 8 h dziennie od poniedziałku do czwartku (4 dni w tygodniu). Czy taki pracownik ma prawo odebrać święto 11 listopada w inny dzień pracujący?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Oczywiście, że tak. Pracownik zatrudniony na 4/5 etatu ma wymiar czasu pracy 32 godziny tygodniowo. Skoro w jego tygodniu czasu pracy wypada święto to zaliczane jest ono do czasu pracy. W takim przypadku pracownik w tym tygodniu pracowałby np. poniedziałek, wtorek, czwartek a w środę nie, bo jest święto. Tak samo jest, gdy święto wypada w sobotę. Albowiem święto wypadające w sobotę zaliczane jest do czasu pracy. By nie przekroczyć wymiaru tygodniowego w rozliczeniu tj. 32 godzin pracownik musi otrzymać w zamian dzień wolny od pracy. O dniu wolnym od pracy nie decyduje sam pracownik. Powinien uzgodnić z pracodawcą, w jaki dzień uzyska dzień wolny w zamian za 11 listopada.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Patrycja

8.11.2017 9:5:58

Re: Dzień wolny za 11 listopada dla niepełnoetatowca

Jeśli pracuję na pół etatu w poniedziałek środa, piątek, (20 godzin tygodniowo)czy przysługuje mi wolne za 11 listopada 2017


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.3.2010

  Dodatkowe dni wolne od pracy

  Czy za święto przypadające w niedzielę 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia NMP, przysługuje dodatkowy dzień wolny? Czy wiesz już wszystko o dniach wolnych od pracy? Masz wątpliwości, czy pracodawca (...)

 • 3.7.2008

  3 maja i 1 listopada - dodatkowe dni wolne?

  Kodeks pracy nakazuje, aby tydzień pracy miał w tzw. okresie rozliczeniowym (podstawowy to 4 miesiące) przeciętnie 40 godzin. Zasadą jest też, że tydzień pracy składa się z 5 dni i 8 godzinnego (...)

 • 30.10.2018

  Świąteczne ograniczenia w ruchu

  Jakie ograniczenia w ruchu będą obowiązywały w Dzień Wszystkich Świętych i Narodowe Święto Niepodległości oraz w dni poprzedzające te święta?

 • 27.10.2018

  Święto na ostatnią chwilę...?

  Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Sejm przyjął ustawę o święcie narodowym 12 listopada 2018 r. Zgodnie z uzasadnieniem, dodatkowy wolny dzień pozwoli Polakom na godne uczczenie (...)

 • 24.2.2019

  Wolne w Wielki Piątek w Austrii

  Przyznanie w Austrii dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek tylko pracownikom należącym do niektórych Kościołów stanowi zakazaną przez prawo Unii dyskryminację ze względu na religię. (...)