Egzekucja z ruchomości a współwłasność

Pytanie:

"Jestem z moją pełnoletnią córką współwłaścicielem samochodu osobowego, córka moja ma 20 lat i jest na własnym utrzymaniu. Komornik Sądowy prowadzi obecnie przeciwko mojej osobie egzekucję, w wyniku czego spłacam miesięcznie regularnie swoje zadłużenie. Czy komornik ma prawo zająć samochód na poczet spłaty moich zadłużeń skoro współwłaścicielem w tym pojeździe jest moja córka?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja z ruchomości a współwłasność

Celem postępowania egzekucyjnego jest zaspokojenie roszczenia  wierzyciela, który winien zostać osiągnięty za pomocą niezbędnych środków. Komornik prowadząc egzekucje nie powinien jednak podejmować działań w sposób nieuzasadniony uciążliwych lub zmierzających do ekonomicznego zniszczenia dłużnika.           

W sytuacji, gdy egzekucja z jednej części majątku  dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku. Jeżeli komornik zajął składniki majątku dłużnika, które w sposób oczywisty przewyższają wartość dochodzonego przez wierzyciela roszczenia oraz kosztów postępowania egzekucyjnego dłużnik może bronić się skargą na czynności komornika zarzucając mu naruszenie art. 845§3 kpc. 

Egzekucja może być prowadzona z ruchomości i nieruchomości stanowiących własność dłużnika, jak również z ułamkowej części rzeczy ruchomej lub nieruchomości, której dłużnik jest współwłaścicielem. W tym ostatnim przypadku egzekucja nie może naruszać praw innych współwłaścicieli. Jeżeli rzecz będącą przedmiotem współwłasności dłużnika  znajduje się w jego władaniu komornik może dokonać jej zajęcia.  Dłużnik zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania komornika, iż osobom trzecim przysługują prawa do tej rzeczy. W sytuacji, gdy przedmiot współwłasności jest w posiadaniu osoby trzeciej, zajęcie jest dopuszczalne, jeżeli współwłaściciel nie będący dłużnikiem, władający wyłącznie ruchomością zgadza się na jej zajęcie lub przyznaje, że dłużnik jest współwłaścicielem rzeczy i ma w niej udział.   

Przy egzekucji z ułamkowej części ruchomości zajęciu podlega cała rzecz wspólna i komornik do chwili sprzedaży udziału dłużnika powinien postępować z rzeczą tak jakby cała była zajęta.  Komornik zobowiązany jest do zawiadomienia wszystkich współwłaścicieli o dokonanym zajęciu rzeczy ruchomej będącej własnością kilku osób oraz o dalszych czynnościach egzekucyjnych.  Nabywca udziału wstępuje w miejsce dłużnika i może wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności poprzez sprzedaż rzeczy. W sytuacji, gdy współwłaściciele rzeczy będącej przedmiotem współwłasności dłużnika dysponujący co najmniej połową udziałów będą chcieli, aby cała rzecz została sprzedana winni oni wystąpić do sądu z żądaniem dokonania przez sąd rozstrzygnięcia w sprawie rozporządzenia rzeczą wspólną, które przekracza zakres zwykłego zarządu. Wydane przez sąd postanowienie uwzględniające wniosek powinno zostać przedstawione komornikowi, który dokona sprzedaży całej rzeczy. Uzyskana ze sprzedaży suma zostanie przekazana w  wysokości odpowiadającej udziałowi dłużnika na zaspokojenie wierzytelności i kosztów postępowania egzekucyjnego. Natomiast kwota odpowiadająca pozostałym udziałom wypłacona zostanie dalszym współwłaścicielom zgodnie z orzeczeniem sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • eniak 2012-03-17 21:28:59

    Jestem współwłaścicielem domu w części 3/4, drugi współwłaściciel który posiada 1/4 udziału w prawie zaciagnął kredyt, na skutek jego niespłacania, jego częśc nieruchomości została poddana licytacji komorniczej. Czy moje prawa zostaną ograniczone, czy mogę wysdzielic swoją cześc nieruchomosci w momencie kiedy trwa postępowanie komornice, czy mój współwłaściciel zostanie eksmitowany, czy nadal pozostanie zameldowany w tym domu ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika