Faktura wystawiona w walucie, zapłata w złotówkach

Pytanie:

"Zdarza się w praktyce gospodarczej, iż faktura dokumentująca dokonanie transakcji jest wystawiona w walucie obcej, natomiast kontrahent uiszcza zobowiązane w walucie polskiej. Czy w takim przypadku można mówić o różnicach kursowych dla celów podatkowych? Jak wygląda zatem podatkowe rozliczenie takiej transakcji?"

Odpowiedź prawnika: Faktura wystawiona w walucie, zapłata w złotówkach

Od 1 stycznia 2007 r. inaczej określono moment powstania przychodu w działalności gospodarczej. Za datę powstania przychodu uważa się zasadniczo dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze nie rzadziej niż raz w roku. W innych przypadkach za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Problem opisany w pytaniu nie został jednoznacznie rozstrzygnięty w przepisach i w nauce. Można przyjąć, iż "różnice kursowe" - jak sama nazwa mówi - wyrażają różnicę między dwoma zastosowanymi kursami (w różnych dniach, w różnych bankach) walut do tej samej wartości. W tym przsypadku nie mamy drugiego kursu waluty. Można więc uznać nadwyżkę wpłaty w PLN za fakturę (wystawioną w euro) bezpośrednio za przychód nadzwyczajny.

Niektórzy uważają zaś, iż w opisanej sytuacji powstaną jednak różnice kursowe. Przychody wyrażone w walutach obcych są przeliczane według kursu średniego NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień ich uzyskania. Natomiast różnice kursowe powstają w związku z porównaniem wymienionego wyżej kursu z dnia zaksięgowania przychodu a kursu zastosowanego z dnia faktycznego uzyskania przychodu (tak: Jak rozliczać przychody wyrażone w walutach obcych, oprac.: Wskazówki Księgowe, www.egospodarka.pl). Jeśli przychód należny, zarachowany będzie niższy od faktycznie uzyskanego w dniu zapłaty, to powstaną dodatnie różnice kursowe zwiększające przychody (art. 15a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub art. 24c ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Gdy zaś przychód należny, zarachowany będzie wyższy od faktycznie uzyskanego w dniu zapłaty, to powstaną ujemne różnice kursowe, zwiększające koszty uzyskania przychodów (art. 15a ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub art. 24c ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przykład: Fakturę wystawiono 15 lipca na 1000 euro. Średni kurs NBP kurs z 14 lipca wynosi 3,9000. Zapłata faktury nastąpiła w złotówkach 20 lipca.; na konto wpłynęło 4.000 zł. Obliczenie różnic kursowych: 4 000 - 3900 = + 100 - są to dodatnie różnice kursowe zwiększające przychody podatkowe.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika