Fałszywa mapa

Pytanie:

"W postępowaniu użyto sfałszowanej mapy do celów projektowych. Na jej podstawie zezwolono na budowę budynku w miejscu istniejącego, a nie oznaczonego obiektu. Na moje zlecenie firma geodezyjna wykonała mapę poprawną - można to stwierdzić w terenie. Jednak do tej pory władze architektoniczne twierdzą, że nie mają podstawy do interwencji, bo sfałszowana mapa jest "urzędowa", a wykonana na moje zlecenie - "prywatna". Postępowanie w urzędzie nadzoru GiK jest przedłużane w nieskończoność, a budowa trwa. Kto jest upoważniony do weryfikacji wiarygodności mapy, jeśli urzędy, które wydały decyzję na podstawie mapy sfałszowanej i są o fałszerstwie poinformowane, nie podejmują postępowania wyjaśniającego? Czy można nakazać sądownie sprawdzenia wiarygodności mapy?"

Odpowiedź prawnika: Fałszywa mapa

Wg art. 271§1 kodeksu karnego osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega odpowiedzialności karnej. Geodeta, który sporządził fałszywą mapę, może odpowiadać na podstawie tego przepisu, jeżeli popełnił przestępstwo umyślnie. Jeżeli w postępowaniu karnym sąd ustali, iż sporządzona mapa jest fałszywa, to takie ustalenie będzie wiązać organy administracji publicznej. Na podstawie orzeczenia sądu można się domagać wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Żądanie to jest możliwe także przed wydaniem wyroku przez sąd, jeżeli fakt sfałszowania dowodu jest oczywisty (tzn. przy prostym zestawieniu dowodu ze stanem faktycznym wynika nieprawdziwość dowodu, bez prowadzenia postępowania dowodowego w tym zakresie), a wznowienie postępowania jest niezbędne dla uniknięcia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzkiego albo poważnej szkody dla interesu społecznego.

Podanie o wznowienie postępowania wnosi się do organu administracji publicznej, który wydał w sprawie decyzję w pierwszej instancji, w terminie jednego miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika