Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Na wstępie należy wskazać, że sama notatka służbowa nie stanowi dowodu w postępowaniu karnym sądowym, jeśli nie została zaliczona w poczet dowodów przez sąd i odczytana. Postępowanie natomiast funkcjonariuszy CBŚ może stanowić czyn karalny z art. 235 kodeksu karnego stanowiący, że kto, przez tworzenie fałszywych dowodów lub inne podstępne zabiegi, kieruje przeciwko określonej osobie ściganie o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne albo w toku postępowania zabiegi takie przedsiębierze, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Doniesienie do Prokuratury spowoduje, że zostanie podjęta droga postępowania przygotowawczego jeśli okaże się, że rzeczywiście doszło do popełnienia przestępstwa. Samo tworzenie dowodów bez jednoczesnego kierowania w związku z ich użyciem postępowania przeciwko określonej osobie nie stanowi przestępstwa. Jednakże jeśli w toku postępowania osoba przedsiębierze zabiegi w celu użycia tych fałszywych dowodów może popełnić przestępstwo.
Udowodnienie tego faktu drugiego jest bardzo trudne. O ile w razie kierowania ścigania przeciwko określonej osobie na podstawie fałszywych dowodów może dojść w dość prosty sposób do stwierdzenia tego faktu. To przedsiębranie zabiegów jest trudne do udowodnienia, a z takim ewentualnym faktem (gdyż nie można przesądzać) mamy do czynienia.
Poza tym w drodze czynności wykrywczo - operacyjnych może dojść do wytypowania sprawcy i nie przesądza to automatycznie, że złe wytypowanie jest tworzeniem fałszywych dowodów.