Indywidualne Programy Rehabilitacji

Pytanie:

"Jesteśmy Zakładem Pracy Chronionej. Zgodnie z przepisami tworzymy Indywidualne Programy Rehabilitacji. Pierwszy z nich polega na kupnie wózka widłowego dla pracownika niepełnosprawnego z niesprawnym narządem ruchu. Pytanie: czy faktura zakupu ww. wózka musi być na osobę, na którą jest tworzony program, czy na naszą firmę oraz co za tym idzie koszty związane z eksploatacją wózka mają być fakturowane na niepełnosprawnego czy na nasz zakład?"

Odpowiedź prawnika: Indywidualne Programy Rehabilitacji

Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej tworzy zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zwany "funduszem rehabilitacji") jest obowiązany do przeznaczania co najmniej 15% środków funduszu rehabilitacji na indywidualne programy rehabilitacji (zgodnie z postanowieniami art. 33 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Dysponentem funduszu rehabilitacji jest pracodawca (art. 33 ust. 9 wskazanej ustawy).

W ramach indywidualnych programów rehabilitacji pracodawca finansuje określone koszty (§ 2 pkt 12a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych), natomiast przepisy nie wskazują, czy konkretny zakup ma być dokonany przez pracownika, a pracodawca dokona zwrotu pieniędzy, czy też zakup ma być dokonany przez pracodawcę i przekazany pracownikami.

W każdym z tych przypadków – zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług – na fakturach (tak zakupu jak i późniejszych) powinien być uwidoczniony faktyczny nabywca.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • sebastian dąbek 2012-12-12 23:15:45

    i.p.r to fikcja są one tylko i wyłącznie dla pracodawców i ich wygody, pracuję już 6lat w z.p.ch.r i ledwie udało mi się wy walczyć zwrot za zakup okularów bez których niestety nie wiel widzę. nie ma zaś problemów z zakupami samochodów i dla firmy czy remontami biur. pytanie więc chy istniej gdzieś a jeżeli tak to gdzie? jakaś precyzyjna lista rzeczy które mogą być zakupione ze środków i.p.r ? i jakie są kryteria przyznawania bądź odmowy przyznania środków z programu i.p.r.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika