Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W zasadzie wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (czyli osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku VAT należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Przedmiotowo z obowiązku montowania kas fiskalnych Minister Finansów zwolnił jednak m.in. usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt (PKWiU ex 01.4), z wyjątkiem usług weterynaryjnych, z wyłączeniem:
1) usług wypożyczania sprzętu rolniczego i ogrodniczego bez obsługi,
2) usług ślusarskich i kowalskich.
Jeśli zatem opisane pośrednictwo w sprzedaży kolczyków dla zwierząt gospodarskich mieści się w tej kategorii, to niezależnie od wysokości obrotu podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących.
Zwolnione z tego obowiązku są również usługi pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 93.05). Poza tym dość powszechny jest pogląd, iż podatnicy, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione od VAT, są również zwolnieni z prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji na potrzeby tego podatku.
Jeżeli natomiast wskazana działalność nie mieści się w żadnym z wyłączeń, trzeba ewidencjonować obrót za pomocą kas fiskalnych w każdej z placówek, w której dokonywana jest sprzedaż towarów czy usług. Obowiązek stosowania kas rejestrujących jest jedynie szczególną formą prowadzenia (części) ewidencji, o której mowa w art. 109 ustawy o VAT. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. W praktyce przyjmuje się, iż transakcja powinna być zarejestrowana w kasie z momentem powstania obowiązku podatkowego. Co do zasady zaś obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.
Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.
Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani m.in. do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy, a także do sporządzania raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 % jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2 500 zł.
Polecamy również: