Nie trzeba jeszcze montować kas fiskalnych...

Czego dotyczy nowe rozporządzenie?

Minister Finansów "w ostatniej chwili" przedłużył do dnia 30 czerwca 2007 r. zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. 

Zgodnie z art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Minister Finansów m.in. może zwalniać na czas oznaczony niektórych podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obecnie zakres zwolnień od ewidencji przy zastosowaniu kas został wyznaczony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z tym rozporządzeniem zwolnienia te co do zasady przestają obowiązywać z dniem 31 grudnia 2006 r.

Porady prawne

Niepodpisanie i nieogłoszenie nowego aktu przed 31 grudnia 2006 r. oznaczałoby, że już od 1 stycznia 2007 r. wszystkie podmioty korzystające dotychczas ze zwolnień od ewidencjonowania w tej formie (m. in. dostawcy mediów energetycznych, świadczący niektóre usługi komunalne, usługi medyczne, pocztowe) musiałyby posiadać kasy i prowadzić taką ewidencję.

W jakim zakresie obowiązują przedłużone zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych?

Obowiązujące zwolnienia będą zatem obowiązywać nadal. Takie same jak w 2006 r. będą również zasady rozpoczęcia ewidencjonowania dla podatników rozpoczynających działalność lub prowadzących ją od pewnego czasu.

Oczywiście to przedłużenie zwolnienia dotyczy podatników, którzy byli zolnieni z obowiązku montowania kas fiskalnych do końca 2006 roku. Zwolnienia te zostały omówione w artykule: Kto i kiedy musi montować kasy fiskalne?

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. 2006 r., Nr 243, poz. 1768)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika