Kontynuacja przez operatora umowy ze zmarłym
Pytanie:
"Osoba w starszym wieku prawdopodobie zawarła umowę z operatorem telekomunikacyjnym na czas określony (26 miesięcy) skutkującą zerwaniem umowy z dotychczasowym operatorem (za co zażadał on wniesienia opłaty karnej). Problem polega na tym, iz osoba ta zmarła po 2 miesiącach od daty podpisania umowy a jednocześnie: 1) w umowie - w nazwisku osoby zmarłej (abonenta) jest błąd, - w numerze PESEL tej osoby jest błąd, - podpis abonenta jest podobny do podpisu osoby zmarłej jednak z uwagi na stan zdrowia tej osoby (choroba Alzhaimera) trudno jednoznacznie stwierdzić czy jest to podpis tej osoby, - jako zawierający umowę w imieniu operatora jest wpisana inna osoba niż osoba, która podpisała umowę w imieniu operatora, - brak numeru umowy, 2) dodatkowo - osoba ta nie była właścicielem lokalu, w którym zainstalowany jest telefon , - była abonentem telefonu przenoszonego do nowego operatora, - w zamówionych usługach dodatkowych występuje \"biling on line\" podczas gdy abonent nie miał komputera i nie umiał się nim posługiwać. Po śmierci abonenta - jego siostra, będąca właścicielką mieszkania, powiadomiła operatora, listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru, o Jego śmierci infomując równocześnie, że nie jest zainteresowana wstąpienim w prawa abonenta i prosi o zaprzestanie świadczenia usługi w przedmiotowym mieszkaniu. Operator nie zareagował na list lecz nadal wysyła faktury do osoby zmarłej. Jak należy obecnie postąpić aby uniknąć opłacania rachunków za niepotrzebną usługę, tym bardziej, że umowa budzi tyle wątpliwości?"
Odpowiedź prawnika: Kontynuacja przez operatora umowy ze zmarłym
Art. 922. § 1. k.c. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
§ 3. Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej.
Z przepisu tego wynika, że spadkobiercy dziedziczą prawa i obowiązki majątkowe. Jeżeli zatem spadkodawca miał zaległe, nieopłacone rachunki, kary, zobowiązania, to długi te również przechodzą na spadkobierców.
Nie ma natomiast przepisów, które pozwalałyby na stwierdzenie, że z chwilą śmierci strony umowy na to miejsce wstępują spadkobiercy, umowa powinna więc wygasnąć. Słusznym krokiem było poinformowanie operatora o śmierci strony umowy, powinien więc zaprzestać świadczenia usługi. Sugerujemy np. telefoniczne skontaktowanie się z nim w celu wyjaśnienia, dlaczego nie zaprzestał świadczenia usługi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?