Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zasady doręczania przesyłek przez komorników reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 1968 r. w sprawie czynności komorników. Zgodnie z § 25 niniejszego rozporządzenia pisma skierowane do stron i innych osób w toku postępowania egzekucyjnego należy doręczać za potwierdzeniem odbioru, które komornik dołącza do akt sprawy.
Pisma mogą być doręczane osobiście przez komorników bądź też za pośrednictwem poczty.
Jeśli chodzi o doręczani pism poprzez pocztę, zasady dotyczące prawidłowego doręczania pism reguluje inne rozporządzenie Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie szczegółowego trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym, które stosuje się także do postępowania egzekucyjnego i doręczania pism komorniczych.
Jak wskazują przepisy w/w rozporządzenia, jeśli adresata nie zastano w domu i nie ma żadnej osoby dorosłej, która mogłaby odebrać pismo, do informacji adresata pozostawia się awizo, natomiast przesyłkę pozostawia się w urzędzie pocztowym, w celu odebrania jej przez adresata. Dopiero po powtórnym awizowaniu, przesyła zwracana jest do organu, który ją wystosował.
Jak więc wynika z powyższego, najprawdopodobniej komornik nie doręczył prawidłowo przesyłki. Dlatego też w niniejszej sprawie przysługuje Pani/Panu skarga na czynności komornika.