Koszty badania zdrowia pracownika
Pytanie:
"Zatrudniam pracowników w sklepie spożywczym. W momencie przyjęcia do pracy kieruję kandydata na pracownika na badania lekarskie wstępne i ponoszę ich koszt, a także za kolejne okresowe badania. Jednak w tym przypadku (sklep spożywczy) konieczne jest posiadanie drugiego badania - aktualnej Książeczki zdrowia czy obecnie badania tzw.SANEPID. Moje pytanie: kto ponosi koszty pierwszego badania SANEPID oraz kolejnych badań SANEPID? "
Odpowiedź prawnika: Koszty badania zdrowia pracownika
Co do zasady koszty badań lekarskich oraz badań higienicznych pracowników, które to badania wymagane są przez przepisy szczególne, ponosi pracodawca. Tak więc w analizowanym przypadku, przyjmując do pracy osoby nie posiadające ważnej tzw. książeczki sanepidowskiej, koszt badań sanepidowskich będzie ponosił pracodawca, gdyż zgodnie z kodeksem pracy to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zgodnie z art. 229 par. 4 kodeksu pracy, pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwksazań do pracy na określonym stanowisku. Z przepisu tego wynika również zakaz dopuszczania do pracy pracowników nie posiadających ważnej książeczki sanepidowskiej w sytuacji, w ktorej posiadanie takiej książeczki przez danego pracownika jest wymagane. Rozwiązaniem tej sytuacji jest przyjmowanie do pracy pracowników, którzy już posiadają ważne książeczki sanepidowskie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?