Kupno samochodu na współwłasność
Pytanie:
"Moja matka - starsza osoba - ma zamiar kupić samochód, ale ponieważ nie posiada prawa jazdy (a także ze względu na wiek) ja będę użytkować pojazd. Mama ma zamiar uczynić mnie współwłaścicielem auta. Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Czy przy podziale majątku, to że będę współwłaścicielem auta, będzie stanowić podstawę to tego, by mój mąż rościł sobie do niego jakieś prawa?"
Odpowiedź prawnika: Kupno samochodu na współwłasność
Współwłasność tego samochodu może powstać w dwojaki sposób. Jeśli Panie nabędą ten samochód razem, poprzez umowę sprzedaży, to powstanie współwłasność poprzez wzajemne zobowiązanie (dodatkowo do zawarcia takiej umowy konieczna jest zgoda pani małżonka, bo jest to prawdopodobnie czynność przekraczająca zwykły zarząd, do dokonania której ważności jest konieczna zgoda obojga małżonków). Wtedy ułamkowa część własności samochodu będzie należała zarówno do Pani jak i Pani męża i będzie to miało znaczenie przy późniejszym podziale majątku. Uniknięcie takiej sytuacji jest możliwe poprzez nabycie samochodu w drodze zawarcia umowy sprzedaży wyłącznie przez Pani matkę i przekazanie przez nią dla Pani w formie aktu notarialnego udziału (faktycznie ułamka) we współwłasności poprzez umowę darowizny. Wtedy ten ułamek we współwłasności samochodu będzie należał do majątku odrębnego Pani i nie będzie brany pod uwagę przy podziale majątku po rozwodzie. W takiej sytuacji ewentualna zgoda męża lub jej brak nie ma znaczenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?