Kurator dla osoby nieobecnej a zachowek
Pytanie:
"Wniosłam do sądu wniosek o nabycie spadku po mojej zmarłej babci. Na podstawie jej notarialnego testamentu jestem jedynym spadkobiercą. Babcia miała jednego syna, który zmarł. Zstępnymi pozostałam ja i siostra. Niestety moja siostra dawno temu wyjechała i nie można ustalić jej miejsca pobytu. Po roku od pierwszej rozprawy, sąd wydał postanowienie o wyznaczeniu kuratora, który będzie chronił prawa mojej siostry. Czy kurator może wystąpić w wnioskiem o zachowek i jakie są dalsze następstwa takiej sytuacji?"
Odpowiedź prawnika: Kurator dla osoby nieobecnej a zachowek
Dla ochrony praw osoby, która z powodu nieobecności nie może prowadzić swoich spraw, a nie ma pełnomocnika, ustanawia się kuratora. Kurator powinien przede wszystkim postarać się o ustalenie miejsca pobytu osoby nieobecnej i zawiadomić ją o stanie jej spraw. W sentencji postanowienia o ustanowieniu kuratora sąd opiekuńczy ustala zakres uprawnień kuratora, stosownie do tego, jakich działań wymaga ochrona praw nieobecnego. Kurator jest ustanawiany w danej sprawie. Kurator dla osoby nieobecnej, ustanowiony w danej sprawie, nie może w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku wystąpić z roszczeniem o zachowek. Roszczenie związane z zachowkiem wnosi się bowiem w procesie, w oddzielnej sprawie, a wnoszone jest ono przeciwko osobie, która odziedziczyła spadek.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?